Článek
Rakouský prezident Heinz Fischer však dále preferuje vznik velké koalice. Řekl to po setkání s předsedy obou největších stran. Současně řekl, že záleží jen na lidovcích, kdy se k rozhovorům vrátí. Dal tedy najevo, že jde o jednostranné rozhodnutí ÖVP.
Lidovci se brání dalším jednáním, protože podle nich existuje paralelní spojenectví SPÖ se Zelenými a Svobodnými. Tyto tři strany odmítají nákup Eurofighterů. Šéf SPÖ Alfred Gusenbauer však popřel, že by vznikala alternativní koalice. "Můžeme pokračovat v koaličních jednáních, není žádná trojkoalice," řekl šéf SPÖ.
V úterý však jednání lidovců se socialisty nepokračovalo. Schüssel od počátku odmítal utvořit koalici v případě, že sociální demokraté prosadí parlamentní komisi, jež prošetří možnosti odstoupit od smlouvy na nákup drahých zbraní. [celá zpráva]
SPÖ na ustavující schůzi splnila svůj předvolební slib. Pověřilo Günthera Plattera, kterého navrhuje na post ministra obrany, aby u konsorcia EADS zjistil náklady případného odstoupení od kontraktu Eurofightery Typhoon. Smlouva socialistům připadá diskutabilní.
Nejasnosti panují především ohledně výše kontraktu. Oficiálně bude stát osmnáct strojů dvě miliardy eur (cca 56 miliard korun). Sociální demokraté a Zelení ovšem tvrdí, že po započítání dodatečných nákladů stroje přijdou na skoro 4 miliardy eur. Otázkou také je, zda neutrální Rakousko v Evropě, která již dávno není rozdělená, potřebuje tak nákladná letadla.
Rakousko s vypůjčenými letadly
Rakousko v současné době využívá americké stroje Northrop F-5E z poloviny sedmdesátých let, které si pronajalo od Švýcarska. Své vlastní SAABy J-35 Drakken už muselo vyřadit, protože letadlům ze šedesátých let skončila životnost. Rakousko se nebylo schopné shodnout na náhradě za Drakkeny tak dlouho, až si muselo půjčit švýcarské F-5E. Kupodivu si vybralo supermoderní těžké stíhací bombardéry Typhoon a odmítlo nabídku nákupu lehčích a povozně levnějších jednomotorových Gripenů, které využívá i ČR.