Článek
Unie podle svého prohlášení bere velmi vážně závěr britské vlády, že za útok nervovou látkou v Salisbury je odpovědná Ruská federace. Podle EU byl útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru 4. března v Salisbury „bezohledný a nezákonný čin”, který také ohrozil životy mnoha civilních občanů.
Ministři zahraničí evropského bloku také vyzvali Moskvu, aby Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) okamžitě a zcela zpřístupnila program nervové látky známé jako novičok. EU v prohlášení také upozorňuje, že použití nervové látky je jasným porušením Úmluvy o chemických zbraních z roku 1997, porušením mezinárodního práva a podkopáváním mezinárodního pořádku.
Prohlášení se ale nijak nezmiňuje o možných sankcích vůči Rusku v případě, že Moskva spolupracovat odmítne. Záležitostí se budou ve čtvrtek na summitu v Bruselu zabývat také šéfové států a vlád zemí EU.
Kreml: Ať Británie předloží důkazy, nebo se omluví
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí opět odmítl ruské zapojení do otravy dvojitého agenta, ale dodal, že chápe postoj západního světa: „V tomto případě jde o složitě vysvětlitelný případ s nepochopitelným motivem a proudem bezdůvodných pomluv Ruska ze strany vlády Velké Británie.“
K podpoře Velké Británie ze strany zemí EU a NATO dodal: „Chápeme solidaritu (s Británií), euroatlantickou i jinou, ale dříve či později se musí na tato obvinění odpovědět. Bude je potřeba něčím podložit, nějakými důkazy, nebo se adekvátně omluvit.“
Peskov dodal, že by navzdory výměně tvrdých obvinění nehovořil o „zhoršení styků se Západem“.