Hlavní obsah

Dohoda o volném obchodu EU s jihoamerickými státy je na světě. V Evropě při schvalování narazí na odpor

3:01
3:01

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Evropská unie uzavřela dohodu o volném obchodu se čtyřmi jihoamerickými zeměmi ze skupiny Mercosur. Dohodu v pátek podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s lídry zástupců Merscosuru na summitu v uruguayském Montevideu. Stalo se tak po dlouhých 25 letech jednání. Dohodu ještě musí schválit státy EU.

Foto: Profimedia.cz

Belgičtí a francouzští farmáři protestovali proti dohodě EU a jihoamerického společenství Mercosur na hraničním přechodu Hensies–Crespin ještě vpředvečer jejího uzavření (5. prosince 2024).

Článek

„Jedná se o oboustranně výhodnou dohodu, která přinese významné výhody spotřebitelům a podnikům na obou stranách. Zaměřujeme se na spravedlnost a vzájemný prospěch,“ řekla von der Leyenová.

Dohoda o volném obchodu mezi EU a sdružením Mercosur, kam patří Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay a připojit se chce také Bolívie, by mohla vytvořit trh až pro 700 milionů lidí tím, že dojde ke snížení cla u více než 90 procent zboží, napsal list Financial Times.

Agentura Reuters ale připomněla, že dohodu ještě musí schválit členské státy EU, přičemž proti ní vznikla velká vlna odporu. Nejhlasitějším kritikem jsou Francie a evropští zemědělci, kteří proti dohodě opakovaně protestovali. Vedla by podle nich k levnému dovozu jihoamerických komodit, zejména hovězího masa, které nesplňuje ekologické normy EU a normy bezpečnosti potravin.

EU se přiblížila obchodní dohodě s Jižní Amerikou

Ekonomika

Také Itálie už ve čtvrtek uvedla, že neexistují žádné podmínky pro podepsání dohody. Polsko zase minulý týden uvedlo, že je proti dohodě o volném obchodu v její současné podobě.

V podobném duchu se vyjádřil také český Zemědělský svaz, podle kterého dohoda ohrozí konkurenceschopnost českých zemědělců, zdraví spotřebitelů a bude mít negativní dopad na životní prostředí. Navíc dojde k navýšení byrokracie.

Foto: Martin Varela Umpierrez, Reuters

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s lídry jihoamerických zemí po schválení obchodní dohody

Naopak Německo či Španělsko tvrdí, že dohoda je pro unijní blok životně důležitá v rámci diverzifikace po odstřihnutí od ruského trhu a kvůli obavám ze závislosti na Číně. Země Mercosur považují za potenciálně spolehlivý zdroj kritických nerostných surovin jako například lithium využívané pro baterie do elektromobilů.

A pozitivum vidí i pro zemědělství, protože dohoda nabídne lepší přístup a nižší cla pro sýry, šunku a víno z EU, uvedl Reuters.

Aby obchodní dohoda prošla, je potřeba souhlas 15 z 27 členů EU, kteří tvoří alespoň 65 procent populace Unie. Většinově ji musí schválit také Evropský parlament. Jihoameričtí vyjednavači ale zůstávají optimističtí, protože věří, že se Francii nepodaří získat na svou stranu dostatečnou většinu pro zablokování.

Naštvaní farmáři opět blokovali dálnici u Paříže

Zahraniční

Výběr článků

Načítám