Článek
„Přijali jsme nové sankce v reakci na pokračující systematické, rozsáhlé a hrubé porušování lidských práv a brutální represe vůči všem vrstvám běloruské společnosti ze strany nelegitimního režimu Alexandra Lukašenka,“ potvrdil rozhodnutí šéf unijní diplomacie Josep Borell.
„Přijímáme také další opatření proti běloruskému režimu jako spoluviníkovi nezákonné a nevyprovokované ruské útočné války proti Ukrajině,“ dodal Borell.
Podle tiskové agentury AP sankce zahrnují zákaz cestování do unijních zemí a zmrazení majetku. Brusel rovněž zmrazil státní aktiva ropného a chemického gigantu Belněftěchim.
Bělorusko ukázalo, jak armáda cvičí s wagnerovci
Tato společnost podle EU „představuje zásadní přínos pro běloruskou ekonomiku a zahraniční politiku, zejména ve vztahu ke spolupráci Běloruska s Ruskem při vytváření společného trhu s ropou. Belněftěchim navíc profituje z podpory, které jí poskytuje režim prezidenta Alexandra Lukašenka s cílem zmírnit dopady západních sankcí“.
EU rovněž rozšířila zákaz z dovozu zbraní a technologií, které by Bělorusko mohlo použít pro letecký a kosmický průmysl.
Restrikce postihly už stovky lidí
Unie uvalila restrikce už na více než 230 lidí a téměř 40 právních subjektů, většinou firem a bank, v Bělorusku od doby, co Lukašenko setrval u moci po volbách před třemi lety, které jsou všeobecně považovány za podvodné. Běloruští novináři a aktivisté čelí od té doby rozsáhlým represím.
Lukašenko si v tomto sporném hlasování zajistil už šesté prezidentské funkční období v řadě. Po volbách zmítaly Běloruskem masivní protesty, z nichž některé přilákaly více než 100 tisíc lidí.
Úřady v Minsku reagovaly brutálními zákroky. Zatčeno bylo více než 35 tisíc lidí, tisíce z nich policisté zbili ve vazbě a uzavřeny byly desítky nevládních organizací a nezávislých médií, informovala AP.