Článek
Šuicaová řekla listu The Financial Times, že dohoda s Jordánskem je skoro hotová a král jordánský Abdalláh ji podepíše v Bruselu na přelomu ledna a února: „S Jordánskem se to uskuteční,“ řekla.
Podle ní má na dohodě zájem jak EU, tak Ammán. Potvrzuje to fakt, že v pondělí odcestovala do Jordánska předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová: „Těším se, až počátkem roku přivítám v Bruselu krále Abdalláha. Společně spustíme strategické partnerství EU a Jordánska.“
Dodala, že s Jordánskem a dalšími partnery bude EU spolupracovat i na politickém přechodu v Sýrii, kde byl svržen prezident Bašár Asad. Jordánsko má v poměru ke své populaci druhý největší počet migrantů, většinou ze Sýrie.
Dohoda jako a Egyptem a Tuniskem
Chorvatka Šuicaová uvedla, že dohoda s Jordánskem by měla být podobná jako ty, kterou loni uzavřel Brusel s Tuniskem a s Káhirou. Má zahrnovat energetické projekty a také projekty na rozvoj obchodu spolu s opatřeními na kontrolu migrace. Tunisko získá 165 milionů eur (4,1 miliardy korun) a Egypt 7,7 miliardy eur (185 miliard eur).
Dohody ale čelily kritice ze strany obhájců lidských práva a některých politiků, protože podle nich porušují lidská práva. Tuniský prezident Kaís Saíd se letos zbavil opozice, aby mohl vládnout autokraticky. Jeho úřady jsou obviňovány z organizovaného převaděčství i deportací migrantů, což popírá.
Šuicaová dohody hájí: „Tyto země jsou na hraně zhroucení a my jim musíme pomoci.“ Dodala, že ohledně Tuniska je třeba opatrnosti. Zdůraznila, že žádaný cent nebude vydán, dokud nesplní své závazky ohledně lidských práv.
EU těmito dohodami reaguje na rostoucí obavy svých obyvatel z neřízené migrace a s tím související rostoucí podporu krajně pravicových a protimigračních stran.
Na řadě je přes komplikace Maroko
Šuicaová dodala, že další dohoda by měla být uzavřena s Marokem: „Maroko je jedno z nejdůležitějších.“ Přes zemi vedou migrační trasy. Tuto dohodu však komplikuje sporná oblast Západní Sahary, na kterou si Maroko klade nároky. Kvůli tomu Evropský soudní dvůr označil za neplatnou dohodu EU s Marokem o rybaření a zemědělství, protože porušuje právo obyvatel Západní Sahary na sebeurčení.