Článek
Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka Česká republika od počátku podporovalo variantu prodloužit opatření do 31. ledna příštího roku. "Tohle byl průsečík, na kterém byla široká shoda."
Souhlas ministrů s prodloužením sankcí proti Rusku kvůli jeho roli v ukrajinské krizi byl pouze formalitou, neboť se na něm minulou středu dohodli velvyslanci členských států.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Sankce zakazující export určitých technologií do Ruska a omezující ruský přístup na finanční trhy spustila EU loni v létě a rozšířila je počátkem září. Jejich případné uvolňování je navázáno na plnění minských dohod o příměří, které však ani jedna ze stran konfliktu na Ukrajině nedodržuje.
Rusko chystá odvetu
Kreml v reakci na prodloužení sankcí oznámil, že odpoví podle principu vzájemnosti. "Vždycky jsme dávali najevo, že v otázce sankcí platí princip vzájemnosti, je to základ našeho přístupu," řekl v Moskvě novinářům prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov.
Restrikce jsou prý neodůvodněné a nezákonné. Premiér Dmitrij Medvěděv oznámil, že připravuje žádost adresovanou prezidentu Vladimiru Putinovi o analogické šestiměsíční prodloužení ruského embarga na dovoz západního zboží. V přípravě je rovněž podle premiéra usnesení vlády s výčtem komodit, jež budou ruským sankcím podléhat. Vypracováním dokumentace byl pověřen vicepremiér Sergej Prichoďko.
Na prodloužení sankcí reagovala i ruská diplomacie, podle níž je tento akt "vítězstvím rusofobní lobby" v Bruselu. Za projev cynismu ruské ministerstvo zahraničí označilo skutečnost, že prodloužení sankcí EU oznámila v den 74. výročí útoku nacistického Německa na Sovětský svaz.
Proti pašování lidí
Unijní šéfové diplomacií také rozhodli o spuštění první fáze námořní operace proti pašerákům lidí ve Středomoří označované jako EUNAVFOR-Med, která je součástí společné bezpečnostní a obranné politiky EU. V rámci této fáze má být zjišťováno co největší množství informací o pašeráckých sítích či o lodích používaných k přepravě migrantů do Evropy.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nepovažuje sběr informací o lodích pašeráků migrantů za dostatečné opatření. Přínos si slibuje od likvidace lodí, tu musí schválit Rada bezpečnosti OSN. "Já se domnívám, že ta akce, která by zavčas likvidovala ty pašerácké a pirátské lodě, by mohla opravdu výrazně zkomplikovat život organizovanému zločinu a těch, kteří jsou napojeni na tento byznys," dodal český ministr.
Souhlas Rady bezpečnosti a dotčených zemí by byl potřeba v případě vstupování na paluby pašeráckých lodí, jejich odklánění z kurzu a případně ničení prázdných plavidel.