Hlavní obsah

EU podpořila Švédsko v medvídkovém sporu s Běloruskem

Vlády zemí Evropské unie pozvou na konzultace velvyslance Běloruska, své velvyslance z Minsku však tentokrát stahovat nebudou. Shodl se na tom v pátek v Bruselu Politický a bezpečnostní výbor EU. Jeho mimořádné jednání bylo svoláno kvůli aféře s "výsadkem" švédských plyšových medvídků do Běloruska, na který Minsk zareagoval zmrazením svých diplomatických styků se Švédskem.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Bělorusko označilo za "špionážní provokaci" akci, při které v červenci dva Švédové vyhodili z letadla nad běloruským územím 800 plyšových medvídků s textem podporujícím lidská práva. Minsk tento týden odvolal veškerý svůj diplomatický personál z ambasády ve Stockholmu a vyzval švédské ministerstvo zahraničí, aby do konce srpna vyklidilo švédské velvyslanectví v Bělorusku.

Velvyslanci zemí EU se v pátek ve výboru dohodli, že jejich vlády si na protest proti kroku Minsku formálně pozvou běloruské velvyslance, oznámil předseda unijního výboru, švédský diplomat Olof Skoog.

"Dáme jasně najevo, že situace se týká nejen Švédska a Běloruska, ale i vztahů mezi EU a Běloruskem," řekl Skoog. EU se má v říjnu rozhodnout, zda prodlouží sankce zavedené proti Bělorusku. Rozhodujícím faktorem je přitom nedostatek demokracie v této zemi, zdůraznil Švéd. "Poslední rozhodnutí vůči Švédsku určitě ovlivní naše rozhovory s Běloruskem," poznamenal Skoog.

Bělorusko viní z protestní akce a narušení svého vzdušného prostoru Švédsko i domácí opozici.

Státy EU odvolaly diplomaty z Běloruska

Let nad přísně střežené běloruské území podnikli počátkem července dva Švédové vyslaní reklamní agenturou Studio Total. Jejich letadélko nezachytila běloruská protivzdušná obrana, stroj se dostal téměř k Minsku a nerušeně vysypal svůj náklad. Po splnění mise pak přistál v sousední Litvě.

Členské státy EU zastoupené v Minsku v únoru odvolaly své velvyslance ke konzultacím. Tehdy protestovaly proti tomu, že běloruská vláda požadovala odchod velvyslanců Polska a EU. Unie předtím zakázala dalším 21 vysokým představitelům režimu prezidenta Alexandra Lukašenka vycestovat do EU a zmrazila jejich majetky.

EU už před časem v reakci na represivní akce Lukašenka proti běloruské opozici zavedla proti Minsku sankce. Brusel sestavil seznam asi 250 běloruských činitelů, kteří nesmějí vycestovat do schengenského prostoru a jejichž aktiva v západoevropských bankách byla zablokována.

Výběr článků

Načítám