Článek
"Evropa asi není perfektní, musíme ji zlepšit. Určitě není dostatečně spravedlivá, musíme ji učinit spravedlivější. Není dostatečně demokratická, musíme ji učinit demokratičtější. Ale nic lepšího než sjednocení se Evropě v jejích dějinách nestalo," zdůraznil Schulz ve svém projevu na konferenci na Pražském hradě.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Konference pod záštitou prezidenta Miloše Zemana je pořádána k desátému výročí členství České republiky v EU. Schulz označil vstup ČR a dalších devíti států bývalého východního bloku za „epochální záležitost“.
Schulz ve svém projevu připomněl války a období nesvobody v dějinách starého kontinentu, kterým právě sjednocení Evropy učinilo konec. "Prvního května 2004 srostlo v Evropě to, co v Evropě patřilo k sobě," uvedl německý politik s odkazem na datum, kdy do unie vstoupilo deset nových států - Česko, Kypr, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.
Pro větší rozhodování na národní úrovni
O větší demokratičnosti EU hovořil socialista Schulz i během svého setkání s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD). Uvedl při tom, že je pro přenesení části rozhodování z centrální unijních úřadů na členské státy a jejich parlamenty.
Související témata
"Snad by v příštím funkčním období jak Evropská komise, tak Evropský parlament měly zvážit a prověřit, co vše děláme v Bruselu i Štrasburku z toho, co by mohlo být lépe vykonáváno a naplňováno na národní a regionální úrovni. Sebereme-li odvahu k tomu kroku, navrátí se část ztracené důvěry v tuto instituci," uvedl Schulz, o němž se před květnovými evropskými volbami hovoří jako o jednom z kandidátů na budoucího předsedu Evropské komise.