Článek
Rada Evropské unie vysvětlila, že rozhodnutí bylo učiněno v reakci na to, že Minsk 22. srpna propustil všechny politické vězně a v kontextu naděje dalšího zlepšování vztahů mezi EU a Běloruskem.
Právě propuštění všech politických vězňů Unie po Bělorusku dlouho požadovala. Pozastavením nejvíce restriktivních opatření EU reaguje na tento pokrok a zároveň chce podpořit další pozitivní vývoj, jenž by vedl ke zlepšení vztahů mezi EU a Běloruskem, píše Rada EU.
Rada zároveň ujistila, že bude úroveň dodržování lidských práv v Bělorusku i nadále bedlivě sledovat.
Opozice zrušení sankcí kritizuje
Několik představitelů běloruské opozice už zrušení sankcí kritizovalo. Je podle nich uspěchané a nelogické.
"Rozhodnutí EU je uspěchané, neodpovídá politické realitě v Bělorusku. Tlak na občanskou společnost, média a politické strany se nesnižuje. Jediným pozitivem na rozhodnutí Bruselu je skutečnost, že uvolnění sankci je časově omezeno na čtyři měsíce. Pro demokratické síly v Bělorusku bude toto období testem, jak vážně to režim myslí s demokratickými změnami. Nebudou-li žádné, sankce se musejí vrátit," řekl novinářům předák běloruských křesťanských demokratů Vital Rymaševski.
Podle bývalého běloruského poslance a politického vězně Sjarheje Skrabce krok EU nemá logiku, protože pronásledování občanských aktivistů v Bělorusku pokračuje.
"Pokud si v Bruselu myslí, že v Bělorusku došlo k nějakým podstatným demokratickým změnám, pak je to lež. Tvrdí, že v Bělorusku nejsou političtí vězni. Já mám za to, že jsou," řekl Skrabec rozhlasové stanici Rádio Svoboda.