Článek
Další podpora Ukrajiny je i hlavním tématem úterního jednání unijních ministrů obrany. Borrell doufá, že se ministrům podaří brzy veškeré problémy překonat, aby se pomoc do Kyjeva dostala co nejdříve.
„Situace na bojišti je kritická a naše pomoc jim může významně pomoci,“ uvedl Borrell.
Jednání unijních ministrů obrany se zúčastní i šéf NATO Jens Stoltenberg. Česko zastupuje ministryně Jana Černochová.
Naprosto logické. Fiala podpořil apel šéfa NATO umožnit Ukrajině použít západní zbraně v Rusku
Den jednání ministrů je i dnem, kdy do Bruselu přicestoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten společně s belgickým premiérem Alexanderem De Crooem podepsal bilaterální bezpečnostní dohodu, v rámci níž se Brusel zavázal k dodání 30 stíhaček F-16 do roku 2028. První stíhačky by měly dorazit už letos.
Kromě stíhaček se obě strany dále dohodly na spolupráci v oblasti obranného průmyslu, zpravodajských služeb, kybernetické bezpečnosti a boje proti dezinformacím.
Blokace Orbána
Maďarsko blokuje pomoc Ukrajině dlouhodobě. Například v polovině prosince na evropském summitu v Bruselu zablokoval premiér Viktor Orbán pomoc v hodnotě 50 miliard eur (přes 1,2 bilionu korun).
V lednu se pak nechal slyšet, že s pomocí bude souhlasit, pokud by se peníze jednou ročně přehodnocovaly. Maďarský premiér nicméně později otočil a peníze Kyjevu odsouhlasil, aniž by k jakémukoli přehodnocení došlo.