Článek
„Jsem si opravdu jistá, že všichni ostatní členové skupiny, a doufejme i Spojené státy, jsou připraveny pokračovat v podpoře Ukrajiny,“ řekla Kallasová podle portálu Politico před cestou na shromáždění podporovatelů Ukrajiny v německém Ramsteinu.
Evropská unie je podle Kallasové také připravena převzít vedení kontaktní skupiny, „pokud Spojené státy už nebudou chtít uskupení vést“. „Neměli bychom spekulovat o budoucí podpoře USA. Není v zájmu Ameriky, aby Rusko bylo nejsilnější na světě,“ poznamenala.
Komentáře Kallasové jsou v rozporu s vyjádřeními jejího předchůdce Josepa Borrella, který loni tvrdil, že „Evropa nemůže zaplnit mezeru (po Spojených státech), pokud jde o podporu Ukrajiny“.
Trump děsil, vyslanec uklidňoval
Prohlášení zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa z počátku tohoto týdne, kdy tvrdil, že „rozumí“ ruským obavám ohledně NATO, vyvolalo mezi podporovateli Ukrajiny zděšení. Čtvrteční vyjádření jeho budoucího zvláštního vyslance pro Ukrajinu Keithe Kellogga bylo naopak uklidňující.
Chápu pocity Ruska ohledně NATO na jeho prahu, řekl Trump
„Trump nechce Putinovi ani Rusům nic dát a pokusí se zachránit Ukrajinu a ochránit její suverenitu,“ prohlásil Kellogg. Nově zvolený americký prezident se podle něj bude snažit „najít řešení pro téměř tři roky bouřící konflikt do 100 dnů od složení přísahy“, dodal.
Odcházející americký ministr obrany Lloyd Austin oznámil ve čtvrtek na summitu spojenců Ukrajiny na německé základně Ramstein nový balík pomoci pro Ukrajinu ve výši 500 milionů dolarů (12,2 miliardy Kč) včetně raket protivzdušné obrany, munice a vybavení pro stíhačky F-16. Jde zřejmě o poslední vojenskou pomoc, kterou Kyjevu poskytne končící administrativa Joea Bidena předtím, než se 20. ledna do Bílého domu vrátí Trump.