Hlavní obsah

EU hodlá ve velkém zabavovat lodě ruské stínové flotily, už chystá plán

3:42
3:42

Poslechněte si tento článek

Evropské země v současné době vedou tajná jednání, na jejichž konci by se začaly ve velkém zabavovat v Baltském moři tankery ruské stínové flotily, uvedli dva diplomaté Evropské unie a dva vládní úředníci. Jednání pokročila tak daleko, že se již připravuje legislativa, která by dala těmto akcím právní legitimitu, tvrdí.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Zvažuje se využití mezinárodního práva, kdy by se lodě zadržovaly z ekologických důvodů nebo proto, že to jsou pirátská plavidla, uvedli úředníci, kteří chtěli zůstat v anonymitě. Většina tankerů je stará nejméně 15 let a jsou náchylné k závadám. Úřady by mohly k zabavení lodí využít zákony o pirátství, protože podle nich mnohá plavidla ohrožují kritickou podmořskou infrastrukturu, poškozují životně důležité energetické a internetové kabely, píše Politico.

Pokud by tyto možnosti selhaly, země diskutují o společném zavedení nových národních zákonů, jež by lodě zadržovaly kvůli pojištění. Země by se měly dohodnout na seznamu důvěryhodných pojišťoven, u nichž by plavidlo muselo být pojištěno. To by například Estonsku a Finsku umožnilo zadržet lodě pojištěné u neznámých společností.

Ačkoliv „by nebylo možné“ zastavit každý tanker stínové flotily, řekl jeden z vládních úředníků, „není to nutné“. „Když lodě jen zpomalíme, Rusko to poškodí. Každý den je drahý – pokud to zkombinujete se stavem ruské ekonomiky… na všem záleží,“ argumentoval úředník.

Posádka lodi Eagle S z ruské stínové flotily plánovala poškodit další podmořský kabel a plynovod

Evropa

Právníci ovšem upozorňují, že uplatňování národních zákonů pro zabavování plavidel je „neuvěřitelně riskantní podnik“, jak tvrdí například Isaak Hurst z právnické firmy International Maritime Group.

„Určitě se to zpochybní podle mezinárodního práva, což bude stát desítky milionů,“ řekl. Když se k tomu přidají náklady na udržení posádky na palubě zadržených lodí, vyřizování souvisejících imigračních problémů a „zpětná reakce státu, pod jehož vlajkou plavidlo pluje, bude to drahé a komplikované“, upozorňuje právník a dodává: „Politicky je to prostě zmatek.“

Země jsou si těchto problémů dobře vědomy. „Pobřežní státy musí dodržovat princip svobodné plavby v souladu s mezinárodním právem,“ uznal vysoký představitel lotyšské rozvědky. Profesor námořní bezpečnosti na univerzitě v Kodani Christian Bueger upozorňuje na další eskalace vztahů. Nevylučuje, že by Moskva mohla vyslat do oblasti své námořnictvo, aby fungovalo jako konvoj pro ropné tankery. Rozsáhlé operace s cílem zmocnit se lodí budou také stát „miliony“, dodal.

Navzdory tomu země dál jednají a tři pobaltské státy otevřeně diskutují o právních opatřeních, která mohou podniknout společně a ve spolupráci s Bruselem. „Téměř 50 procent sankcionovaného obchodu (s ruskou ropou přepravovanou po moři) prochází Finským zálivem,“ připomíná estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna.

Jednání ilustrují rostoucí frustraci Evropy z toho, že Rusko nadále přepravuje svou ropu, vyhýbá se západním sankcím a životně důležitá tepna pro pokračující válečné úsilí funguje nadále, píše Politico. V loňském roce vyplulo z baltských přístavů 348 lodí stínové flotily, které tvoří 40 procent celkového ruského prodeje ropy, řekl Isaac Levi z Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší.

Lodě v žalostném stavu. Ruská stínová flotila zanechává ropné skvrny po celém světě

Zahraniční
Související témata:

Výběr článků

Načítám