Článek
Před schválením se objevily spekulace o účinnosti oxfordské vakcíny u seniorů, německá očkovací komise doporučila, aby se používala jen u lidí ve věku od 18 do 64 let. Důvodem bylo, že jen 12 procent účastníků třetí fáze klinických testů bylo starších 55 let a byli do nich zapojeni později, takže ještě nebyly jasné výsledky, jak chrání nejohroženější skupinu starších lidí.
Evropská léková agentura vakcínu nakonec schválila pro užití u všech dospělých. „Očekáváme, že alespoň nějakou ochranu této věkové skupině poskytne, ačkoli se zatím nedá odhadnout její přesná úroveň,” řekl podle ČTK Bruno Sepodes, místopředseda výboru EMA schvalujícího vakcíny. Dodal, že doporučení EMA není v rozporu s názorem německé komise.
„Toto třetí souhlasné stanovisko dále rozšiřuje arzenál vakcín dostupných pro členské státy EU a EEA (Evropského hospodářského prostoru), s nímž mohou bojovat proti pandemii a ochránit své obyvatele," komentovala doporučení šéfka EMA Emer Cookeová.
Německá komise nedoporučuje vakcínu AstraZeneca seniorům
Celková účinnost adenovirové vakcíny se podle různých zpráv pohybuje mezi 62 a 70 procenty, je tedy méně účinná než mRNA vakcíny od BioNTech/Pfizeru a Moderny. Je však také sedmkrát levější a může se skladovat v běžné ledničce, zatímco mRNA vakcíny musejí být zamražené, ta od BioNTechu vyžaduje skladování a přepravu při minus 75 stupních.
Ředitelka AstraZeneky pro ČR popřela informace německých médií, že vakcína nechrání staré
Mezi EU a výrobcem ale propukl spor, protože AstraZeneca uvedla, že bude krátit dodávky pro EU, místo 80 milionů dávek dodá do konce března na unijní trh podle posledních zpráv jen 39 milionů, ale tři miliony hned po schválení. Dodávky do Británie, kde byla tato vakcína schválena k použití už na počátku ledna, však kráceny nejsou.