Článek
EU představila balíček pomoci v pondělí. Uvedla, že už podpořila přidělení transportních kapacit v plynovodech přes Bulharsko a Rumunsko do Moldavska.
„Uprostřed zimy bylo více než 350 000 obyvatel Podněstří ponecháno ve tmě a chladu, protože se Rusko rozhodlo zastavit dodávky plynu,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Nemůžeme přijmout, že tito lidé na našem kontinentu nemají přístup k základním službám. Dodáme plyn lidem v Podněstří a obnovíme jejich přístup k elektřině a plynu,“ dodala.
Unie dodala, že také zvažuje podporu dodávek uhlí z Ukrajiny do Podněstří. Jeho dodávky slíbil ukrajinský prezident Voldomyr Zelenskyj moldavské prezidentce Maie Sanudové, se kterou se sešel.
Součástí další navrhované pomoci ze strany EU je i nabídka investic do výroby elektřiny v Podněstří a do přenosové sítě, které by přišly během příštích dvou let.
Zmiňované 3,5 milionu kubických metrů plynu by byly Podněstří dodány i v případě, že by separatistické úřady balíček jako celek odmítly, pak by ovšem za plyn musely zaplatit, uvedla moldavská redakce Radia Svobodná Evropa. Ruskem podporované podněsterské úřady zatím veškeré nabídky pomoci z Ukrajiny a z EU odmítly.
Krize vrcholí, plyn dochází
Na kritickou situaci opět upozornil prezidentský úřad neuznaného Podněstří, kde už nemocnice a sociální ústavy převedli na vytápění pomocí dieselových agregátů. „Je to nutnost, protože zásoby plynu, ušetřené pozastavením činnosti energeticky náročných průmyslových podniků na konci prosince, docházejí. Vydrží nejdéle do prvních únorových dnů,“ uvedl prezidentský úřad samozvaného Podněstří. Počítá, že aktuální řešení přinese dodávka tří milionů kubíků plynu. Není to však ten plyn, který nabízí EU.
Podněstří je ochotno přijmout plyn z Evropy přes Moldavsko. Není jasné, jak by zaplatilo
Ruský list Kommersant uvedl, že MoldovaGaz jedná s maďarskou firmou MOL a maďarskou elektrárenskou společností MVM o nákupu plynu pro Podněstří, jehož dodávky by začaly na počátku února a pokračovaly do konce března či začátku dubna.
Premiér Recean potvrdil, že MOL představil MoldovaGazu návrh dodávek plynu pro Podněstří, ale moldavská vláda ještě musí prověřit, zda je návrh v souladu s domácími i mezinárodními zákony a zda neporušuje sankce uvalené na Rusko.
Jde o návrh řešení, s nímž přišlo Podněstří, jehož financování je však nejasné. I přesto úřad prezidenta separatistů Vadima Krasnoselského peskuje moldavské úřady, že ještě nerozhodly: „Podněstří počítá s kladným rozhodnutím příslušné moldavské komise, která aktuálně zvažuje otázku přidělení tři milionů kubíků plynu na úvěr. Tiraspoltransgaz se zavazuje tento objem zaplatit nebo vrátit. Rozhodnutí mohla moldavská strana učinit už před týdnem.“
Problém pozastavení dodávek plynu ze strany Gazpromu, který si jako záminku vzal ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, byť jej může dodávat jižní cestou, se netýká jen Podněstří, ale celého Moldavska. Plynová elektrárna Cuviurga, která stojí v Podněstří, vyráběla z ruského plynu elektřinu nejen pro samotné Podněstří, ale pro většinu Moldavska, které ji musí nyní nakupovat v cizině.