Článek
„Silně podporujeme úsilí a iniciativy členských států a Evropské komise sdílet vakcíny z přidělených kontraktů s nejbližšími sousedy v EU, jako jsou státy Západního Balkánu,“ stojí v dopise ministrů ze 6. ledna. Také by měly těmto zemím pomáhat se zajištěním vakcín.
Dopis byl určen ministru zahraničí EU Josepu Borrellovi, komisařce pro zdraví a potraviny Stelle Kyriakidesové a pro sousední země a rozšíření Olivérovi Várhelyimu.
Jak vzniklo očkování a k čemu slouží
„Rozhodně se nejedná o pomoc nyní, kdy ani v ČR, ani EU není ještě vakcín dostatek. Chtěl bych zdůraznit, že jde o pomoc ve chvíli, kdy jich budeme mít dost. Informoval jsem o tom na vládě a o možnostech jednáme s ministerstvem zdravotnictví,” sdělil Novinkám ministr Tomáš Petříček.
Dopis vyzývá EU k masivnější pomoci
EU by podle ministrů měla vyjít ze stávající iniciativy a zorganizovat podobně širokou pomoc jako pro země Západního Balkánu i pro další sousedy EU, kteří jsou součástí Východního partnerství, uvedla agentura PAP. Odvolávají se na závěry posledního summitu, kde se šéfové států a vlád EU shodli, že budou pokračovat ve spoluorganizování mezinárodní reakce na pandemii v celém světě, a podpořili ideu rovného přístupu k očkování pro všechny.
Pod dopisem je podepsáno třináct ministrů zahraničí. Kromě českého ještě slovenský, maďarský, polský, švédský, dánský, finský, lotyšský, litevský a estonský. Dále dopis podepsali ministři zahraničí Bulharska, Rumunska a Chorvatska.
Léková agentura EU schválila další vakcínu proti covidu
Litevský ministr zahraničí Gabrielius Ladsbergis k tomu dodal, že je „naší povinností podat pomocnou ruku partnerům EU na východě, na Západním Balkáně a dalším oblastem“.
Komise hledá, jak pomoci
Evropská komise potvrdila, že dopis dostala, a dodala, že vládám odpoví. Uvedla ještě, že hledá cestu, jak pomoci balkánským zemím a dalším sousedům včetně Gruzie a Ukrajiny.
Země EU zahájily očkování proti covidu-19 27. prosince, Slovensko a Maďarsko dokonce o den dříve, ale chudší balkánské země nebyly schopné podle listu The Guardian vyjednat stejný přístup k vakcínám. Některé sousedící země ještě ani nemají rozvrh očkování.
Čtyři balkánské země - Srbsko, Albánie, Severní Makedonie, a Černá hora jsou kandidátskými zeměmi EU, o vstup má však zájem i Bosna a Hercegovina nebo Ukrajina.