Článek
„Dnešní rozhodnutí vyplývá z rozhodnutí Ruska prodloužit o rok embargo na dovoz unijních potravin. Protože ruské embargo bylo prodlouženo, musíme pokračovat v zaručování bezpečnosti producentů potýkajících se s potížemi,” uvedl eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan v komuniké.
Podpora je podle agentury AFP zaměřena především na pomoc při skladování, jehož kapacita se zvýšila o 3000 tun pro každý členský stát.
Vývoz mléka z EU do Ruska se od zavedení embarga podle údajů EK snížil o deset procent, ovoce a zeleniny o 12 procent. Ruský trh v roce 2013 představoval odbytiště pro asi deset procent potravinářských výrobků z EU.
Ve snaze zmírnit dopady ruských kroků na evropské zemědělce spustila EU výkupy a podporu dlouhodobého skladování některých mléčných produktů, především másla (skoro 110 000 tun od září 2014) a sušeného mléka. Opatření týkající se ovocnářství a produkce zeleniny skončila na konci června. Nyní komise předpokládá jejich obnovení opět do konce června příštího roku.
BEZ KOMENTÁŘE: Rusko už zlikvidovalo sedm tun sýrů a 150 tun vepřových výrobků z evropské produkceVideo: Reuters
EK nicméně upozornila, že od ruského zákazu se podařilo zvýšit export unijních produktů zejména do Spojených států, Číny, Švýcarska a Hongkongu.
Situací se mají 7. září na mimořádné schůzce v Bruselu zabývat ministři zemědělství.
Ruské sankce na dovoz potravin z EU prezident Vladimir Putin na konci června o rok prodloužil. Od čtvrtka se také v zemi ničí potraviny, u nichž je podezření, že jde o reexport ze zemí EU. [celá zpráva]