Článek
Ruský pravoslavný duchovní, jehož celé jméno zní Valerij Rešetnikov, bude muset opustit zemi do 6. února, informovala ve čtvrtek estonská veřejnoprávní televize ERR.
„Zástupci ministerstva vnitra se s Rešetnikovem opakovaně setkali, aby mu vysvětlili, že musí ve svých prohlášeních přestat ospravedlňovat kremelský režim a vojenské akce Ruska,“ uvedl mluvčí estonské pohraniční stráže Indrek Aru.
„Rešetnikov nezměnil své chování, které shledáváme neslučitelným s hodnotami a právním prostředím Estonska. Proto Rešetnikovovo jednání představuje bezpečnostní hrozbu,“ dodal.
Lotyšsko už deportuje Rusy
Metropolita Jevgenij žije v Estonsku čtyři roky. Naposledy mu povolení k pobytu bylo prodlouženo před dvěma roky, tedy těsně před začátkem nevyprovokované ruské invaze na Ukrajinu, připomíná ERR.
Prostě už toho mají dost
Toto úterý estonské úřady ve městě Tartu zadržely ruského univerzitního profesora Vjačeslava Morozova, který je podezřelý ze špionáže pro Rusko. Těsně poté byl převezen do Tallinnu, kde se v současnosti nachází ve vazbě. Tu přitom Estonsko odůvodnilo obavami, že by Morozov mohl i nadále vykonávat špionážní činnost pro Moskvu nebo se vyhýbat trestnímu řízení.
„Zpravodajský zájem agresora (Ruska) o Estonsko zůstává i nadále výrazný,“ prohlásila v souvislosti s případem ředitelka Estonské vnitřní bezpečnostní služby (ISS) Margo Pollosonová, na kterou odkazuje Politico.
„Tento nedávný příklad následuje po několika desítkách dalších a ilustruje snahu ruských zpravodajských služeb infiltrovat různé oblasti života v Estonsku včetně akademické obce,“ dodala.
Šéfka ISS dále uvedla, že Morozov jezdil pravidelně do Ruska, a právě při jeho cestách docházelo k blíže nespecifikované špionáži.
Lotyšsko dokonce deportuje
Podobně se minulý týden zachovaly také lotyšské úřady, které vyhostily ze země předsedu Lotyšsko-ruského sdružení pro spolupráci Borise Katkova. Jako důvod uvedly „dlouhodobé a systematické činnosti v zájmu Ruska“, uvedl web lotyšské stanice LSM.
Podle samotného Katkova bylo rozhodnutí o jeho vyhoštění politické. Novinářům navíc sdělil, že souvisí s jeho prací na ruském velvyslanectví, kde působil coby šéf Lotyšsko-ruského sdružení pro spolupráci.
Vyhoštění dvaaosmdesátiletého Katkova okomentoval i ruský prezident Vladimir Putin. Jeho slova ale univerzálně cílí na všechny tři popsané případy. „Události, které se nyní odehrávají v Lotyšsku a dalších pobaltských zemích, ze kterých jsou deportováni Rusové, jsou velmi vážné a přímo ovlivňují bezpečnost naší země,“ prohlásil podle vládní agentury TASS šéf Kremlu.
V pobaltských zemích žije velké množství rusofonních obyvatel. V Lotyšsku představují zhruba čtvrtinu celkového počtu obyvatel, v Estonsku 22 procent a v Litvě asi pět procent. Největší zastoupení mají v lotyšském hlavním městě Riga, kde žije až 50 procent Rusů.