Článek
Podle ministerstva spravedlnosti by měl nový zákon cílit právě na to, aby stát mohl potrestat ty, kteří naruší pro Estonsko důležité komunikace a energetická spojení mimo území státu, a to například ve výlučné ekonomické zóně země.
Současné zákony se podle tamní televize vztahují na trestné činy spáchané mimo území Estonska, „pokud poškozují život a zdraví estonských obyvatel, výkon státní moci a obranyschopnosti nebo poškozování životního prostředí“.
Tento zákon je ovšem vágní, a proto je diskutabilní, zda se vztahuje i na ty, kteří poškodili komunikační kabely, plynovody či elektrické spoje, které se nacházejí v estonských výlučných ekonomických zónách. Není tedy jasné, zda platí i pro poškození kabelu EstLink 2, který zpřetrhala loď ruské stínové flotily Eagle S na konci prosince.
Švédové z Finského zálivu vytáhli kotvu ruské lodi Eagle S, která poškodila podmořský kabel
Například podmořský kabel, který vede z estonského ostrova Hiiumaa do Švédska, je částečně mimo jurisdikci obou zemí. Ministryně spravedlnosti Liisa Pakostová proto navrhla vládě legislativní úpravy, které by zákon zkonkretizovaly.
„Říkáme, že bez ohledu na to, kde byly kabely sloužící Estonsku poškozeny, využijeme práva na potrestání,“ prohlásila ministryně.
Tamní ministr obrany Hanno Pevkuv zase navrhuje změny, na základě kterých by stát mohl zadržovat plavidla v tamní výlučné ekonomické zóně.
Teď totiž Estonci lodě mohou zadržet jen v určitých případech, a to pokud znečišťují životní prostředí, provádějí nezákonný rybolov nebo nezákonný výzkum.