Článek
Ruský prezident Vladimir Purin se podle serveru RT.com po jednání nechal slyšet, že se Rusko „vrátí k úmluvám o vývozu obilí přes Černé moře jedině v případě, Západ začne plnit svou část dohody a upustí od sankcí na vyvážené ruské zemědělské produkty.
Rusko od úmluvy odstoupilo 18. července kvůli nesplnění požadavků, jako je opětovné připojení banky Rosselchozbank k platebnímu systému SWIFT a zrušení překážek pro vývoz ruských zemědělských výrobků a hnojiv na světový trh.
Moskva hodlá poslat 1 milion tun obilí za „za zvýhodněnou cenu“ ke zpracování v Turecku a následné bezplatné přepravě do nejchudších zemí světa.
Maďar Erdoganovi v Budapešti ukázal prostředníčky, ochranka se s ním nemazlila
Právě jednání o obnovení dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře mělo být podle ruských i tureckých médií jedním z hlavních bodů Erdoganovy schůzky s Putinem.
Jednání hlav států se účastnili také ministři zahraničí a obrany obou zemí.
Turecký prezident se po příjezdu do Soči nechal slyšet „celý svět sleduje, co se během rusko-tureckého summitu stane s obilným koridorem“. „Čekají na výsledek,“ řekl Erdogan s odkazem zejména na rozvojové země. Mnoho z nich je závislých na dodávkách obilí a dalších potravin z Ukrajiny a jejich přerušení pro tyto země znamená zvýšené riziko potravinové krize.
Putin před jednáním s Erdoganem také řekl, že příští rok bude spuštěn první blok jaderné elektrárny Akkuyu, kterou v Turecku staví Rosatom. Agentura Interfax připomíná, že původně se předpokládalo, že Rosatom stavbu předá letos, na sté výročí vzniku Turecké republiky. Půjde o první jadernou elektrárnu v zemi.