Článek
Turecký prezident podle AFP stále doufá, že se mu podaří zorganizovat osobní setkání Putina a jeho ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského. Kyjev i Moskva takovou schůzi na nejvyšší úrovni odmítají, podle Ankary je však nezbytná a uskutečnitelná.
Putina a Erdogan se osobně setkali v září v Uzbekistánu a minulý pátek spolu telefonicky hovořili.
Erdogan mluvil s Putinem. Rád by dosáhl vývozu ruských hnojiv
Turecký ministr vyzval k příměří, hájil územní celistvost Ukrajiny
„Příměří musí být nastoleno co nejdříve. Čím dříve, tím lépe,“ řekl v úterý turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. „Jak se ukrajinsko-ruská válka protahuje, situace se bohužel zhoršuje a stále více komplikuje. Naneštěstí se obě strany vzdalují od jednání a mírového procesu. Situace se změnila, protože obě strany usilují o výhody v poli. Boj o převahu pokračuje,“ řekl ministr v rozhovoru pro stanici TVNET.
Zdůraznil, že mír musí ctít ukrajinskou územní celistvost: „Turecko podporuje územní celistvost Ukrajiny. Proto jsme deklarovali, že odmítáme referenda. Kde pokračuje válka? Na ukrajinském území. Měl by začít proces, který zajistí ukrajinskou hranici a územní integritu. A bez příměří není možné mluvit o těchto tématech.“
Erdogan pokračující útoky nekomentoval
Turecký prezident dosud veřejně nekomentoval pondělní rozsáhlé ruské útoky na ukrajinská města a infrastrukturu. V úterý pokračovaly, vzdušný poplach byl vyhlášen po celé Ukrajině a zvuk sirén doprovázelo hlášení o možném raketovém útoku. V úterý rakety zasáhly v Záporoží školu, zdravotnické zařízení a obytné budovy. Podle ukrajinských úřadů dopadlo 12 střel S-300, které jsou původně určeny k ničení vzdušných cílů.
Rusové zasáhli v Záporoží autosalon Škody
Putinova msta na civilistech pokračuje
Raketové útoky Putin označuje za odvetu za sobotní explozi na Kerčském mostě spojujícím Rusko s anektovaným Krymským poloostrovem. Moskva incident označila za ukrajinský útok, Kyjev se k zodpovědnosti nepřihlásil.
Turecko je členem NATO, k západním sankcím vůči Rusku v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu se však nepřipojilo. V červenci se zemi podařilo domluvit dohodu podepsanou OSN, Tureckem, Ukrajinou a Ruskem, která umožnila po měsících znovu vyplout lodím s obilím z ukrajinských přístavů. V září Ankara přispěla k největší výměně zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou od začátku ruské invaze.