Článek
Erdoganův návrh mimo jiné počítá se zmrazením konfliktu podél současných bojových linií, odložení ambicí Ukrajiny na členství v Severoatlantické alianci o deset let a zřízení demilitarizované zóny na východě Ukrajiny, na niž by měly dohlížet mezinárodní síly, napsal Bloomberg s odvoláním na zdroje blízké tureckému prezidentovi.
„Turečtí představitelé uznávají, že takový návrh bude pro Ukrajinu obtížné přijmout, ale věří, že je to nejrealističtější přístup. Jejich cílem by bylo přerušit diskuse o dlouhodobém osudu okupovaných území s tím, že se nejprve zaměřují na zajištění stabilního příměří,“ napsala agentura.
Podle Turků by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mohl i přes neatraktivnost návrhu s mírovým jednáním, jež by se uskutečnilo v Istanbulu, souhlasit, neboť podle nynějších analýz by Ukrajina mohla ztratit další území, pokud se v příštích měsících boje nezastaví.
Erdogan: Krym se musí vrátit Ukrajině, Turecko podporuje její územní celistvost
Zelenskyj v sobotu řekl, že chce ukončit válku příští rok. Apeloval přitom na spojence, aby mu poslali lepší zbraně, aby Ukrajina mohla účinněji čelit ruským útokům a zvýšit tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Vítězství pro nás znamená silnou Ukrajinu,“ řekl Zelenskyj. „Jestli to bude prostřednictvím diplomacie nebo na bitevním poli, to je jiná otázka,“ dodal.
Summitu G20 se účastní i lídři Číny a Brazílie, tedy zemí, které od května volají po mezinárodní konferenci, které by se měly účastnit obě strany konfliktu. V Rio de Janeiru ale chybí jak Zelenskyj, tak šéf Kremlu Vladimir Putin.
Prvního odmítl pozvat brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, druhý svou účast kvůli zatykači Mezinárodního trestního soudu (ICC) raději sám zrušil a vyslal ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.