Článek
Lék snižuje u nakažených riziko vážného průběhu a případné hospitalizace, což je zvlášť důležité, když jsou nemocnice přetížené.
Na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky se mohou o použití REGN-COV2 rozhodnout jednotlivé členské státy Unie, protože EMA zatím ještě lék neschválila. Od 1. února provádí průběžný přezkum, jehož výsledky budou základem pro rozhodnutí o povolení prodeje přípravku v EU, který by měla distribuovat v Evropě firma Roche.
Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) již dříve doporučil k použití tento lék od firmy Regeneron, jehož základem je směs casirivimabu a imdevimabu. Lék brání viru, aby pronikl do buněk, čímž napodobuje činnost imunitního systému a zmenšuje rozsah poškození plic. Do Česka by prvních 4000 dávek léku od Regeneronu mělo dorazit příští měsíc.
Rozhodnutí EMU se zakládá na studii údajů o pacientech, kteří prodělali covid-19 a nepotřebovali podporu dýchání. Předběžné výsledky naznačují, že kombinace casirivimabu a imdevimabu snížila virovou zátěž, tedy množství viru v zadní části nosu a v krku a vedla k menšímu počtu konzultací s lékařem kvůli onemocnění covid-19.
Přípravek se podává infuzí do žíly. Většina hlášených nežádoucích účinků byla málo nebo středně závažná. Vědci zaznamenali alergické reakce související s infuzí, píše se ve zprávě výboru EMA.
Lék blokuje s-protein koronaviru
George Yancopoulos, šéf vývoje u Regeneronu, vydání doporučení přivítal: „Dnešní podpora hlavního vědeckého orgánu EU pro léky nám pomůže dostat naši směs protilátek o krok blíže k pacientům, kteří by z toho mohli mít prospěch.“
Obě protilátky se vážou na s-protein koronaviru, s jehož pomocí proniká do napadené buňky. Lék je účinný i na zmutované koronaviry a zmenšuje schopnost viru uniknout imunitní reakci organismu a léčbě.
Nouzově se smí lék používat v USA už od listopadu 2020 pro léčbu lehkého a středního covidu u dospělých a dětí nad dvanáct let o váze přes 40 kg, kteří mají pozitivní test na Sars-CoV-2 a panuje nebezpečí, že by se u nich mohl vyvinout vážný průběh covidu nebo jim hrozila hospitalizace.
Ještě před schválením dostal lék americký prezident Donald Trump, když se nakazil koronavirem. Tvrdil, že právě ten mu pomohl.
V ČR se už používá bamlanivimab
V Thomayerově nemocnici už nasadili jiný lék, který využívá protilátek a funguje na podobném principu, a to bamlanivimab americké společnosti Eli Lilly. Česko objednalo 14 200 dávek tohoto léku.