Článek
Unijní soudci už v listopadu vyzvali polský nejvyšší soud, aby prověřil nezávislost své disciplinární komory. O jejím složení rozhoduje soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládnoucí stranou Právo a spravedlnost. Polský nejvyšší soud začátkem prosince rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá a zpochybnil i disciplinární komoru - její personální obsazení i široké pravomoci.
Disciplinární komora rozhoduje mimo jiné o sporech předčasně penzionovaných soudců, kteří nebyli přijati zpět do práce, i když soud EU už dříve konstatoval, že zákon upravující soudcům věk odchodu do penze je v rozporu s unijním právem. Varšava loni zákon částečně upravila, ale do práce se mohli vrátit jen někteří penzionovaní soudci.
Polský zákon o odchodu soudců do důchodu je v rozporu s právem EU
Komise se v úterý podle Schmita obrátila na svůj právní servis, aby požádal ve věci tohoto orgánu o vydání předběžného opatření. To by mohlo pozastavit jeho činnost komory do doby, než bude její nezávislost na politické moci prověřena.
Podle vlády ve Varšavě je krok komise neopodstatněný. „Komora funguje v souladu s polským právem... Smlouvy o EU vůbec neupravují soudní systémy v jednotlivých členských zemích,” citovala mluvčího kabinetu Piotra Muellera agentura Reuters.
Evropská komise upozornila, že její úterní rozhodnutí nesouvisí s novým zákonem, který minulý měsíc prošel v dolní komoře parlamentu a jehož účelem je podle kritiků umlčet pod hrozbou trestů soudce zpochybňující reformy justice prosazované Právem a spravedlností. "Evropská komise bedlivě sleduje další vývoj," uvedla EK v prohlášení.
Polští poslanci přijali zákon umožňující potrestat rebelující soudce
Brusel dlouhodobě vede s Varšavou řízení kvůli justiční reformě, která podle komise podkopává vládu práva v zemi. Soud EU už nařídil Polsku změnit některé kritizované zákony, čemuž však polská vláda vyhověla pouze z části. Místopředsedkyně komise Věra Jourová, podle níž je současný vývoj znepokojující, se na konci ledna chystá vyrazit k jednání do Polska.