Článek
EK odhaduje příjmy operátorů z roamingu na 8,5 miliardy eur ročně, tedy 5,7 procenta všech příjmů. Nařízení by mělo spotřebitelům uspořit asi pět miliard eur. Operátoři naopak varují, že nepotřebná regulace podetne investice do rychle rostoucího odvětví.
"Na 147 miliónů Evropanů je postiženo tím, že platí za roaming neomluvitelně přemrštěné ceny. Pětkrát vyšší než skutečné náklady, které si operátoři účtují mezi sebou. V této oblasti trh dosud nefunguje," odůvodnil zásah evropské exekutivy její šéf José Barroso.
Regulace bude dvoustupňová
Nařízení počítá s dvoustupňovou regulací - až vstoupí v platnost, stanoví limity pro velkoobchodní ceny. Základem mají být ceny, které si operátoři účtují na domácím trhu mezi sebou za použití svých sítí a které regulují národní úřady.
O šest měsíců později automaticky začne i regulace maloobchodních cen pro konečné zákazníky. Ta operátorům poskytne 30procentní marži oproti velkoobchodním cenám. U příchozích hovorů by zisk operátora neměl přesáhnout 30 procent reálných nákladů v evropském průměru.
V praxi by podle EK zákazník neměl za volání z ciziny domů či do jiné země EU platit více než 49 eurocentů (14 Kč) za minutu hovoru, za místní hovor v cizině 33 centů (9,40 Kč) a za přijímaný hovor 16,5 centu (4,70 Kč). Průměrná cena volání v EU se nyní pohybuje kolem 1,15 eura (32,80 Kč) za minutu, ale třeba klient z Malty platí za volání v Lotyšsku 2,75 eura (78,40 Kč) za minutu.