Článek
Více než polovina žen uvedla, že kvůli příznakům menstruace zameškaly práci, přičemž každá pátá šla na nemocenskou. Tři pětiny dále uvedly, že pracovaly, i když se necítily dobře.
Pouze jedna z deseti žen uvedla, že jejich zaměstnavatel poskytuje podporu v oblasti menstruačního zdraví. V průzkumu dále stojí, že téměř polovina z nich nikdy neřekla svému nadřízenému, že jejich nepřítomnost na pracovišti souvisí s menstruačním cyklem, protože se styděly nebo se obávaly, že by jejich příznaky byly zlehčovány.
U malé části účastnic, které uvedly, že trpí zdravotními potížemi, jako je syndrom polycystických ovarií, premenstruační dysforická porucha (PMDD) nebo endometrióza, byl dopad ještě větší. K negativním zkušenostem se totiž přihlásilo 81 procent z nich.
Část žen ovšem o bolestech v zaměstnání prostě mluvit nechce, protože se domnívají, že je to jejich věc a nikomu není nic do toho, jak se cítí a proč.
Nezájem zaměstnavatelů
„Zaměstnavatelé by si měli uvědomit problémy spojené s menstruací na pracovišti,“ řekla listu The Guardian Kristi Hughesová, která žije v Liverpoolu a trpí endometriózou.
Tanya Simon-Hallová zase uvedla, že její zaměstnavatel ignoroval její příznaky, které označil pouze za „fázi“ a „nechal ji se cítit provinile, že chybí v práci“.
„Chodila jsem do práce s nesnesitelnými bolestmi. Viděli mě a zase mě poslali domů,“ sdělila. „Bojovala jsem s tím tak moc, že se moje nemocenská změnila v neplacené volno a pak mi nebyla prodloužena smlouva,“ dodala.
Anketa
Smithová-Hallová, která trpí endometriózou a adenomyózou, nyní vede vlastní podnik Adeno Gang, kde vede semináře o menstruačním zdraví pro mladé lidi. „Společnosti musí pochopit míru bolesti, kterou tyto stavy způsobují,“ řekla. „Není to jen o menstruaci,“ uzavřela.
Buďte empatičtější
Zpráva CIPD vyzvala všechna pracoviště, aby se stala empatičtějšími a chápavějšími, aby se vypořádala se stigmatizací a aby poskytla manažerům školení o dopadech menstruačních symptomů.
„Menstruace je přirozenou součástí života mnoha zaměstnanců a neměla by být překážkou úspěchu nebo pohody,“ uvedla Claire McCartneyová, hlavní poradkyně CIPD pro zdroje a začlenění.
Clare-Louise Knoxová, výkonná ředitelka charitativní organizace See Her Thrive, která podporuje ženy na pracovišti, uvedla, že podpora menstruačního zdraví je nejen správná věc, ale má smysl i z obchodního hlediska.
„Na pracovištích, která podporují menstruační zdraví, je nižší absence, nižší fluktuace a vyšší spokojenost s prací,“ uvedla.