Článek
„Hranice NATO se v roce 1999 posunuly na východ, takže o 26 let později by mělo dojít i k posunu infrastruktury NATO na východ. Pro mě je (umístění amerických jaderných zbraní v Polsku) to samozřejmé,“ řekl Duda v rozhovoru pro britský list.
Podle něj by Washington mohl zbraně na polské území přemístit ze západní Evropy nebo přímo z USA, což je návrh, který dle svých slov již předložil Keithu Kelloggovi, zvláštnímu zmocněnci pro Ukrajinu a Rusko.
Duda tak doufá, že se mu podaří oživit starší projekt sdílení jaderných zbraní, který v roce 2022 neúspěšně předložil bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi.
Polský prezident dále uvedl, že je na prezidentu Trumpovi, aby rozhodl, kde rozmístí americké jaderné zbraně, a připomněl, že Putin v červnu 2023 oznámil, že ruské jaderné zbraně přemístí do Běloruska, které s Polskem sousedí.
„Rusko ani nezaváhalo, když přemisťovalo jaderné zbraně do Běloruska,“ prohlásil Duda. „Nikoho o žádné svolení neprosilo,“ dodal.
Komunistický režim v Polsku v dobách studené války hostil sovětské jaderné hlavice, jak připomněl britský list. Pokud by je v této zemi ale rozmístili Američané, Kreml by to považoval za hrozbu.
Polsko přitom dlouhodobě tvrdí, že o jaderné zbraně stojí. Minulý týden list Politico napsal, že se Varšava kromě USA obrátila také na Francii, která se již dříve nabídla, že má zájem Evropě poskytnout jaderný deštník, který by sloužil jako odstrašení pro Rusko.
Kromě Francie má v Evropě jaderné zbraně ještě Spojené království. Oproti Rusku jich mají však jen asi desetinu, protože Moskva jich má přes pět tisíc, kdežto Londýn s Paříží kolem pětiset.