Článek
Duda napsal, že na základě své „strašné zkušenosti“ se smolenskou katastrofou Poláci znají „pocit šoku a prázdnoty, jaké v lidských srdcích a státu zůstanou po náhlé ztrátě politické a společenské elity“. Polsko se proto „s mimořádným pochopením spojuje s blízkými obětí a íránským národem v modlitbě a zármutku“, uvedl také polský prezident.
Kritici Dudova příspěvku připomínají, že Raísí stál za represemi vůči odpůrcům íránského režimu a že Írán udržuje dobré vztahy s Ruskem navzdory tomu, že Moskva už více než dva roky vede útočnou válku proti Ukrajině.
„Byl jsem odpůrcem prezidenta Lecha Kaczyńského, ale porovnávat ho se zločincem, který v posledních dvou letech pověsil přes 1000 lidí, je naprostým přeháněním,“ uvedl Roman Giertych, místopředseda parlamentního klubu vládní Občanské koalice.
Írán čeká mocenský boj
Prezident Duda je spojencem největší polské opoziční strany, národněkonzervativního Práva a spravedlnosti. V jejím čele stojí Jaroslaw Kaczyński, dvojče zemřelého prezidenta.
Poslankyně koaliční Levice Anna-Maria Žukowská připomněla, že o Raísím jeho kritici mluvili jako o „řezníkovi z Teheránu“ kvůli tomu, že byl jedním z aktérů masových poprav, které se konaly na konci irácko-íránské války v roce 1988.
Kdyby raději mlčel
Bartlomiej Wypartowicz, analytik portálu Defence24.pl zaměřujícího se na obranu, uvedl, že Dudův příspěvek je „při minulosti Raísího, včetně vražd politických oponentů, roli Íránu v ruské invazi na Ukrajinu, velmi nešťastný“. Lepší by podle něho bylo „nepsat nic“.
Íránem dodávané drony Rusko každodenně používá k útokům proti ukrajinskému území, kde způsobují nejen materiální škody, ale i ztráty na životech.
Polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí, včetně polské první dámy, zástupců parlamentu nebo armády, zemřelo 10. dubna 2010 u západoruského Smolensku. Delegace mířila do nedaleké Katyně, aby uctila památku tisíců polských důstojníků zavražděných sovětskou tajnou policií NKVD.