Článek
Pomocí programu Pegasus od izraelské firmy NSO nechal také šejk odposlouchávat telefony jejích právních zástupců baronky Fiony Schackletonové a Nicka Mannera.
Předseda oddělení Nejvyššího soudu pro rodinné otázky dodal, že vniknutí do mobilního telefonu nebo pokus o něj pomocí softwaru Pegasus se také týká princeznina osobního asistenta a dvou členů jejího bezpečnostního personálu.
Francie zahajuje vyšetřování po odhaleních o špionážním programu Pegasus
Rozsudky zveřejněné ve středu odpoledne označily napíchnutí telefonů za „opakované porušování britského práva“, které je v rozporu se základními právy. Dále jde o vměšování do soudního procesu a zneužívání moci ze strany vládce země.
Podle soudu bylo sledování prováděno sloužícími nebo agenty šejka Al Maktúma, dubajského emirátu nebo Spojenými arabskými emiráty. Šejk popřel, že by cokoliv o odposlouchávání věděl.
Verdikt soudu je ranou pro dubajského emíra, který prý jasně ukazuje, jak zachází s ženami v rodině. Dvě své dcery nechal kvůli rozvodu unést a vězní je.
Jméno princezny Háji se objevilo na seznamu lidí, kteří byli programem sledováni.
Pegasus umožňuje sledovat místo, kde se telefon nachází, číst SMS zprávy, e-maily i zprávy v dalších aplikacích. A tajně odposlouchávat hovory nebo aktivovat kameru či mikrofon v telefonu.
Umožňuje také přístup ke kontaktům a snímkům v paměti i heslům.
Na odposlouchání princeznu upozornila Cherie Blairová, která byla poradkyní společnosti NSO.
Princezna se soudí s dubajským vládcem o děti
Firma ji upozornila, že software byl zneužit k monitorování baronky a princezny. Ta byla odposlouchávána loni v červenci a srpnu, kdy se konala důležitá soudní jednání ohledně toho, komu připadnou jejich děti.
Soud se už dříve dostal k závěru, že dubajský šejk princeznu zastrašoval, vyhrožoval jí a zorganizoval únosy jejích dětí.