Hlavní obsah

Drony zaútočily na továrnu na výrobu šáhidů v ruském Tatarstánu

2:54
2:54

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Ve městě Jelabuga v ruském Tatarstánu zaútočily ve středu drony na zbrojovku, kde se montují bezpilotníky Šáhid-136 známé též jako Geraň-2. Podle listu Ukrajinska pravda ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeden z útočících dronů se nad areálem zbrojovky, která se nachází ve speciální ekonomické zóně Alabuga, podařilo sestřelit. Později se k útoku přihlásili Ukrajinci.

Drony zaútočily na továrnu na výrobu šáhidů v ruském TatarstánuVideo: X/Anton Heraščenko

Článek

Ukrajinský generální štáb informoval, že úder byl veden na továrnu vyrábějící drony v ruském Jelabužském okrese, který leží na tisíc kilometrů od ukrajinských hranic.

Podle telegramového vlákna portálu Nastojaščeje vremja kvůli „dronové hrozbě“ omezila provoz na několik hodin letiště v Kazani a v Begiševu u Nižněkamsku, která mají status mezinárodních vzdušných přístavů.

Ruská protivzdušná obrana podle portálu později uvedla, že nad Jelabugou sestřelila nejméně čtyři bezpilotníky. Starosta města Rustem Nurijev tvrdí, že žádný z útočících dronů nezpůsobil nikomu zranění a nenapáchal ani žádné materiální škody. Místní obyvatelé na sociálních sítích informovali, že v továrně na výrobu šáhidů vypukl požár, informoval někdejší poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko. Podle něj ale příspěvky po pár minutách „zmizely“.

Speciální ekonomická zóna Alabuga se nachází 10 kilometrů od města Jelabuga. Tamní zbrojovka, kde se montovaly šáhidy ze součástek dovezených z Íránu, byla zasažena také v dubnu 2024. Tehdy ukrajinské bezpilotníky poprvé letěly k cíli více než 1200 kilometrů.

Závod na výrobu bezpilotníků ve zvláštní ekonomické zóně v Tatarstánu by měl podle listu Ukrajinska pravda ruské armádě dodávat kolem 6000 šáhidů ročně. List The Wall Street Journal před časem tvrdil, že tam pracují především ženy z africké Ugandy. V drtivé většině mělo jít o studentky, jimž Rusové při náborové akci nabídli pracovní pozice s trojnásobně vyšším platem, než by dostaly doma, s letenkou, ubytováním zdarma a diplomem za účast na pracovním studijním programu.

Moskva uzavřela dohodu o výstavbě závodu na výrobu dronů v Jelabuze ke konci roku 2022. Rusové tehdy odletěli do Teheránu s lukrativní nabídkou: Íránci měli dostat po dokončení výstavby 1,7 miliardy dolarů (38,5 mld. korun), přičemž část měla být ve zlatých prutech. Odhalila to loni hackerská skupiny „Prana Network“, která uvedla, že napadla e-mailové servery spojené s íránskými revolučními gardami.

Výběr článků

Načítám