Článek
„Po zastavení tranzitu ruského zemního plynu přes Ukrajinu zůstalo Slovensku k zásobování vlastního trhu propojení na Česko, Polsko, Maďarsko a Rakousko. Dodavatelé plynu aktuálně využívají téměř výhradně propojení s Maďarskem,“ uvedla agentura TASR.
Agentura s odvoláním se na údaje od přepravce plynu Eustream a společnosti Slovenský plynárenský průmysl (SPP) upřesnila, že přes plynovod Veľké Zlievce v okresu Veľký Krtíš dostává Slovensko denně přes 80 gigawatthodin plynu, co je přibližně 7,3 milionu metrů krychlových. Loni v lednu dosáhla slovenská spotřeba plynu 6981 gigawatthodin.
Na českou nabídku poskytnutí přepravních kapacit plynu z konce loňského roku slovenské ministerstvo hospodářství dosud nereagovalo.
Bez odpovědi. Slovensko na českou nabídku přepravy plynu nereagovalo
Z jaké lokality plyn dodávaný přes Maďarsko pochází, společnost SPP neupřesnila. „K detailům naší obchodní strategie se nebudeme vyjadřovat, ale využíváme kombinaci všech zdrojů, které máme k dispozici, tak aby to přineslo objemový, ale také finanční efekt pro SPP a naše zákazníky,“ řekl agentuře mluvčí SPP Ondrej Šebesta.
Bez plynu nezůstaneme, ujišťuje ministryně
SPP i ministerstvo hospodářství v této souvislosti upozorňují, že ani po zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu není zásobování plynem ohroženo.
„Chci všechny lidi i firmy na Slovensku ujistit, že jsme na tento scénář připraveni a aktuálně na Slovensku nehrozí nedostatek plynu,“ zdůraznila ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas).
Slovenské zásobníky plynu jsou v současnosti naplněné do tří čtvrtin a obchodníci v nich mají uskladněných přes 27 terawatthodin plynu. V celé Evropské unii jsou zásobníky naplněné v průměru na 71 procent.