Článek
„Myslím, že souboj o kancléře je vlastně u konce,“ řekl odvolaný ministr financí a šéf Svobodné demokratické strany FPD Christian Lindner na podnikatelské konferenci a dodal, že si je ‚téměř jistý‘, že v únoru zvítězí Friedrich Merz, šéf opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU), jenž se za konzervativní dvojblok CDU/CSU bude ucházet o kancléřské křeslo.
Volby by měly být 23. února.
Micky Beisenherz, německý televizní moderátor, přirovnal kancléře k postavě Bruce Willise ve filmu Šestý smysl, když řekl, že „chodí každý den do práce, i když je dávno mrtvý. Jen o tom ještě neví“.
Reptání i mezi sociálními demokraty
„Ano, ozývá se reptání. Samozřejmě se objevují i tyto hlasy,“ přiznává Rolf Mützenich, šéf poslanecké frakce SPD ve Spolkovém sněmu a jeden z těch, kdo mají do otázky kandidatury na kancléře co mluvit, v pořadu ZDF heute journal. Nakonec však strana ví, že může zvítězit jen společně, dodal.
Okresní sdružení SPD v bavorském Bamberku jako první veřejně vyzvalo Scholze , aby se vzdal své kandidatury – navzdory demonstrativní podpoře bavorského zemského sdružení pro současného kancléře. „Při všech svých zásluhách by Scholz kráčel vstříc zbytečné volební porážce. SPD proto nyní musí zatáhnout za brzdu a vytvořit novou dynamiku pro nadcházející volební kampaň s novým a mimořádně populárním kandidátem – ministrem obrany,“ napsal podle listu Süddeutsche Zeitung předseda Olaf Seifert v prohlášení svého okresního sdružení.
Dva poslanci SPD v Hamburku, kancléřova domovského města, připustili, že jsou „plni obav z nadcházejících spolkových voleb“ a že Scholz „nedokázal strhnout lidi a komunikovat, jak řídí stát“. Poslanci Markus Schreiber a Tim Stoberock o kancléři píšou: „Domníváme se, že negativní obraz, který o něm lidé v zemi mají, již nelze napravit.“ Jejich závěr: s ministrem obrany jsou šance stát se nejsilnější stranou, nebo alespoň dosáhnout výrazně lepších výsledků, mnohem výraznější.
Pistorius se drží zpátky. Zatím
Pistorius se těší nejvyššímu hodnocení u veřejnosti ze všech německých politiků díky svému přímému vystupování a vytrvalé revitalizaci bundeswehru.
Ben Tallis, ředitel zahraničněpolitického think-tanku Democratic Strategy Initiative, řekl webu The Telegraph: „Je velice oblíbený. Prokázal vůdčí schopnosti, po kterých Němci volají.“ Upozornil současně, ze ministr obrany „chápe národní zájmy Německa a jeho odpovědnost vůči spojencům, avšak není jisté, zda mu jeho strana dovolí podle toho jednat“.
Sám Pistorius podle svých slov nemá ambice kandidovat na kancléře. „Máme spolkového kancléře a on je určeným kandidátem na kancléře,“ řekl.
Jiní za kancléřem stojí
Někteří politici SPD zůstali Scholzovi věrní navzdory jeho nízkému hodnocení.
„Scholz je stále ještě ve hře: SPD je alergická na revoluci. Jsem si jistý, že ke změně kandidáta nedojde. Scholz je nyní ve straně silnější. Pistorius se na kandidaturu nepřipravil, nemá v Berlíně konexe,“ prohlásil jeden ze zasvěcených členů SPD.
Scholz sklidil minulý týden na zasedání parlamentní frakce SPD ovace vestoje, což jeden z konkurenčních poslanců označil za „neskutečné“.
Jens Spahn, vlivný poslanec CDU, řekl deníku Financial Times: „Tady je Olaf Scholz, neúspěšný kancléř, jeho koalice se právě rozpadla, vyhodil ministra financí a jeho SPD si myslí, že je to důvod k oslavě?“
Lidé však jednoznačně chtějí ministra obrany
První zjištění reprezentativního průzkumu, který provedl institut pro výzkum veřejného mínění Forsa 7. listopadu: Scholz má velký problém, málokdo ho chce vidět jako kandidáta SPD na kancléře – dokonce i mezi jeho vlastními příznivci.
Pouze 13 procent všech oprávněných voličů je toho názoru, že by Scholz měl být kandidátem své strany na kancléře i v nadcházejících volbách. Pro ministra obrany se vyslovilo 57 procent respondentů. Zbytku je to jedno.
Zvláště výbušně vyznívají čísla mezi příznivci SPD: 58 procent chce, aby se Pistorius stal jejich uchazečem o kancléřské křeslo, zatímco pro Scholze se vyslovilo pouze 30 procent.
Druhé zjištění: Pistorius by mohl být docela nebezpečný i pro Merze. Podle průzkumu agentury Forsa, který zveřejnil list Bild, by triumfoval i v hypotetické volbě mezi nimi.
V tomto duelu 39 procent všech oprávněných voličů uvedlo, že by ho volilo, zatímco pro Merze by se vyslovilo pouze 25 procent. Dokonce i mezi příznivci CDU/CSU by 22 procent hlasovalo pro ministra obrany. Merz naproti tomu dokázal přesvědčit pouze 59 procent vlastních příznivců.
Favoritem voleb je Merzem vedená unie CDU/CSU. Před vládní SPD se v průzkumech dlouhodobě drží Alternativa pro Německo (AfD), kterou ostatní strany označují za krajně pravicovou.