Článek
Armády evropských členských zemí čítají více než dva miliony vojáků, zatímco Rusko má pouze 1,1 milionu aktivního vojenského personálu, uvádí Der Spiegel.
Evropané mají také 6700 bojových tanků, zatímco ruský prezident Vladimir Putin jako vrchní velitel ozbrojených sil Ruské federace jich může nasadit pouze 2900. Evropská část NATO má více než 2300 stíhaček, Rusko podle magazínu necelých 1400. Kvantitativní rozdíl je obzvlášť velký u dělostřelectva: evropské země Aliance mají více než 15 400 děl, Rusko jen 6090.

Ukrajinští vojáci nabíjejí francouzskou samohybnou houfnici Caesar.
Podle rakouského vojenského experta Gustava Gressela by se ale evropská část NATO ocitla v potížích, pokud by se Turecko v případě války odmítlo kvůli své „blízkosti“ s Ruskem nejen zúčastnit, ale třeba jen poskytnout vojenskou pomoc. V takovém případě by se zdroje Evropanů výrazně snížily. Přišli by o čtvrtinu vojáků, více než třetinu bojových tanků a téměř 18 procent dělostřelectva.
Analytik hodnotil jednotlivé druhy zbraní
Dělostřelectvo. Evropané jsou technicky lepší než Rusové, mají vysoce mobilní samohybná děla, jako je francouzská houfnice Caesar a německá Panzerhaubitze 2000. Ale co do počtu vícenásobných odpalovacích raketových systémů je Rusko výrazně před evropskými zeměmi NATO. „Tedy pokud vyloučíte Turecko,“ poznamenal Gressel. Evropanům chybí i munice, i když její produkce se již zvyšuje, doplnil.
Protivzdušná obrana. Evropa nemá společný obranný štít proti raketám, řízeným střelám, stíhačkám a dronům. Iniciativa European Sky Shield, kterou Německo zahájilo v roce 2022, si klade za cíl situaci napravit. Sdružuje 23 zemí, které chtějí společně nakupovat, provozovat a udržovat systémy protivzdušné obrany.

Eurofighter Typhoon britského letectva RAF
Zbraně dlouhého doletu. V Evropě zatím mají zbraně dlouhého doletu vybavené jadernými hlavicemi pouze Británie a Francie. Mohou být odpalovány z ponorek.
Letectvo. Podle vojenského experta Eda Arnolda z Royal United Services Institute (RUSI) jsou evropské stíhačky již lepší než jejich ruské protějšky. V současné době má stíhačky F-35 ve svých vzdušných silách šest zemí evropské části NATO.
Drony. Evropské země mají dobrou technologii dronů, ale vyrábí jich podstatně méně než Rusko. Mnoho západních systémů je příliš drahých, čímž je jejich hromadná výroba problematická.
Žádné bojové zkušenosti
Hlavní potíží evropských armád je podle listu Der Spiegel bojová připravenost. Většina totiž má jen malé nebo žádné bojové zkušenosti, zejména v tak intenzivních válkách, jako je ta na Ukrajině. V tom má ruská armáda jednoznačně navrch.

Vyloďovací člun při cvičení NATO v Polsku
Moskva se připravuje na válku s NATO, připomněl magazín vyjádření německé federální zpravodajské služby, podle níž Rusko vnímá vztahy se Západem jako systémový konflikt, který vyústí ve „velkou válku“.
Podle litevské zpravodajské služby VSD ale Moskva zatím není v pozici, aby mohla zaútočit na celou Alianci. Mohla by však „otestovat NATO“ provedením omezené vojenské operace proti jedné nebo více členským zemím.