Článek
Posledním ze zadržených představitelů ruské armády na základě obvinění z braní úplatků je zástupce velitele generálního štábu a šéf Hlavní správy spojů generálporučík Vadim Šamarin. Kvůli obviněním z korupce byli už před ním zatčeni také náměstek ministra obrany Timur Ivanov, šéf Hlavního personálního ředitelství ministerstva Jurij Kuzněcov a bývalý velitel invazních jednotek na Ukrajině generálmajor Ivan Popov.
Po dvanácti letech v úřadu byl též odvolán ministr Sergej Šojgu a nahradil jej civilní ekonom Andrej Bělousov. I tento krok je, jak uvádí BBC, vnímán jako součást kremelské snahy zvýšit výkonnost ruské armády a vypořádat se s korupcí. Šojgu dostal novou pozici jako tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace. Mnozí nyní vyhlížejí, zda podobná nucená změna nečeká i Šamarinova nadřízeného, velitele generálního štábu Valerije Gerasimova.
Právě Šojgu a Gerasimov byli před rokem hlavním terčem zloby velitele Wagnerovců Jevgenije Prigožina. Ten představitele armády veřejně kritizoval za neschopnost a korupci, a svaloval na ně vinu za ruská selhání na ukrajinském bojišti. Kvůli svým požadavkům na jejich odvolání byl dokonce ochoten rozpoutat jednodenní vzpouru proti Kremlu.
Další ukrajinská akce hluboko v ruském týlu. Drony zaútočily na Tatarstán
Takový odpor proti kremelské autoritě je bezprecedentní, ale nebyl namířen proti prezidentovi země Vladimiru Putinovi. Ve chvíli, kdy se Putin přidal na stranu Šojgua a Gerasimova, bylo po vzpouře. Krátce na to Prigožin zemřel při havárii letadla. Wall Street Journal jeho odstranění přisoudil současnému Putinovu poradci Nikolaji Patruševovi.
O rok později Prigožinovem požadovaná čistka ovšem přece jen začala. Podle editora ruskojazyčné BBC Stevea Rosenberga to o Putinovi mnohé vypovídá. Především to, že nikdy nedělá, co se mu řekne. Pokud mu někdo něco podá jako příkaz, tak to Putin neudělá, i když si je třeba vědom toho, že by šlo o správný krok. V tom případě jej učiní, pouze až to bude výhradně jeho rozhodnutí.