Článek
"Jejich (ukrajinské) lodě nehodláme nechat odplout. Držíme tam nejen ukrajinskou flotilu, ale uzavřeli jsme cestu k odplutí i flotile Černomorněftěgazu," řekl krymský premiér Sergej Aksjonov. "Znárodníme ještě něco dalšího. Nikoli soukromý majetek, ale objekty využívající přírodní zdroje. Nejspíše se rozhodne o solárních elektrárnách, že budou předány Krymské republice," dodal.
Podle prvního místopředsedy krymské vlády Rustama Těmirgalijeva by se mělo "znárodnění majetku" ukrajinských státních firem na poloostrově odehrát v nejbližších dnech, soukromých firem se však tento krok nemá dotknout. Odhadl také, že přechod krymské ekonomiky od ukrajinské měny k rublu potrvá asi půl roku.
Krymští představitelé ohlásili plánované zabavování ukrajinského majetku poté, co úřadující prezident Oleksandr Turčynov uvedl, že Ukrajina nebude na Krymu vojensky zasahovat.
Kyjev považuje kroky krymské samosprávy za nezákonné a vyzývá Rusko k jednání. Podle Turčynova však Moskva s novou vládou v Kyjevě vůbec nemluví. [celá zpráva]
Manévry u hranic
V Černém moři mezitím ve středu začalo společné námořní cvičení USA, Bulharska a Rumunska. Podle Pentagonu bylo naplánováno nějaký čas před krizí na Ukrajině.
Manévrů se účastní i raketový torpédoborec Truxtun s asi 300člennou posádkou, který má kotvit v přístavu Konstanca, přímo naproti ukrajinskému Krymskému poloostrovu, který je pod kontrolou ruských vojsk.
Američané také ve čtvrtek zahájí společné letecké cvičení v Polsku. Podílet se na něm bude letka dvanácti bojových letounů F-16.
Kvůli dění na Krymu se také tento týden Severoatlantická aliance rozhodla posílit ochranu svého vzdušného prostoru u hranic s Ukrajinou. Do vzdušného prostoru Polska a Rumunska vzlétají ze základen v Německu a Velké Británii průzkumná letadla s výstražným radarovým systémem AWACS.