Článek
Poslanci podle Sassoliho budou nadále kontrolovat způsob, jakým členské země využívají peníze z rozpočtu Evropské unie. Mají prý právo žádat od EK a dalších unijních orgánů důkazy, zda je s evropskými penězi nakládáno v souladu s pravidly.
"Rezoluci přijatou Evropským parlamentem je proto třeba považovat za součást tohoto procesu a za akt založený na jeho pravomocech rozpočtové kontroly a demokratického dohledu," napsal šéf EP.
Evropský parlament drtivou většinou schválil rezoluci proti Babišovi
Europoslanci v polovině června přijali rezoluci, která se zabývá střetem zájmů českého předsedy vlády. Usnesení vyzývá české úřady, aby začaly účinně řešit konflikt zájmů vrcholných politiků, Evropskou komisi pak k nulové toleranci vůči zneužívání unijních peněz.
Vyjádření Evropského parlamentu je za hranou a nemá obdoby, míní Dostálová
Česká vláda v pondělí kritizovala části rezoluce. Podle vládních výtek narušuje princip presumpce neviny a předjímá výsledky unijních auditních řízení na téma možného Babišova střetu zájmů, který premiér dlouhodobě popírá.
Návrh rezoluce představila spolu s dalšími členy předsedkyně Kontrolního výboru Evropského parlamentu Němka Monika Hohlmeierová, na jejíž adresu se už dříve Babiš vyjádřil, „že je totálně pomatená a nerozumí problematice dotací”.