Článek
Během posledních 30 let přeměnil tiraspolský režim, aktivně podporovaný Ruskou federací, vzdělávání dětí na nástroj propagandy a militarizace, uvedla Liber TV s tím, že podněsterští separatisté pod záminkou takzvané „vlastenecké výchovy“ propagují loajalitu k okupačnímu režimu a nepřátelství vůči ústavním orgánům Moldavské republiky.
Úřady pro děti a mladistvé organizují přehlídky ve vojenských uniformách, výstavy zbraní, vojenské výcvikové tábory a soutěže s válečnou tematikou, a to i pro děti v mateřských školách.
Jenom v roce 2024 bylo zorganizováno téměř tisíc takových aktivit pro více než 100 tisíc dětí a mladistvých. Většina z nich je ubytována v internátních školách, kde jsou zranitelné děti prakticky uvězněny v systému, který podporuje podřízení se ideologii režimu a přípravu na možný ozbrojený konflikt, vysvětluje moldavská televize.
Ta jako příklad poukázala na tábor Mladý podněsterský patriot, který každoročně navštíví stovky dětí, které se zde učí střílet, házet granáty a další vojenské aktivity. Kromě toho vojenské školy v Podněstří rekrutují osiřelé děti a slibují jim „jídlo, přístřeší a budoucnost“.

Podněsterská lékařská fakulta, která funguje ve spolupráci s Ruskou federací.
Zaměřují se na sirotky
Nejvíce zneužívané jsou děti osiřelé nebo bez rodičovské péče. Kromě toho, že žijí v obtížných podmínkách v internátních školách, nemají také moldavské doklady totožnosti a nemohou být zapsány do škol na pravém břehu Dněstru.
Mnohé z nich nemají přístup k psychologické podpoře, návštěvám rodiny ani jiným formám ochrany. Místo toho jsou vtahováni do polovojenských struktur, které jsou jim prezentovány jako jediná šance na „bezpečnou budoucnost“.
„Pro naše chlapce je účast na takových akcích skutečnou lekcí vlastenectví. Za několik let budou i oni ve vojenské uniformě stát na obranu své vlasti – Podněstří,“ uvedla zástupkyně ředitelky internátní školy ve městě Bendery, též známém jako Tighina. Liber TV k tomuto prohlášení napsala, že „vyjádření pracovníků těchto institucí (internátních škol) jasně ukazují směr, který režim dětem vnucuje“.
Ruská strategie
Zpráva sdružení Promo-LEX poukazuje na to, že tato militarizace není náhodná, ale je součástí širší strategie Ruské federace, jejímž cílem je upevnit svůj vliv na okupovaných územích. Prostřednictvím militarizovaného vzdělávání a propagandy režim připravuje nové generace nejen na to, aby případný konflikt přijaly jako samozřejmost, ale aby jej přijaly jako vlasteneckou povinnost.
Podle Liber TV praktiky separatistů představují nejen humanitární problém, ale také přímou hrozbu pro národní bezpečnost Moldavska. Promo-LEX vyzývá úřady v Kišiněvě, aby přijaly naléhavá opatření proti tomuto jevu a chránily práva dětí.
Separatistické Podněstří vyhlásilo nezávislost na Moldavsku v září roku 1990. Od začátku své téměř nikým neuznané existence jej podporuje Ruská federace. Parlamentní shromážděná Rady Evropy v rezoluci v roce 2022 prohlásilo Podněstří za území okupované Ruskem. Stejně o něm v článku hovoří i moldavská televize Liber TV, která podněsterské úřady označuje za okupační.

Členové hnutí Dědicové vítězství se účastní ceremonie znovupochování ostatků neznámého vojáka Rudé armády, který zemřel během druhé světové války, památník slávy v Tiraspolu, Podněstří, duben 2025.
Stejné přehlídky dělá i Moskva
Jako přes kopírák to přitom funguje i v Rusku, kde se také pravidelně konají vojenské přehlídky, kterých se účastní i děti. Například v roce 2022 se děti v ruských školkách převlékaly za vojáky, jiné děti zase „jezdily“ po ulicích v papundeklových tancích.
La vergognosa propaganda di #Putin
— #POLiticamenteScorretto🎹 (@PolScorr) May 8, 2022
Nelle scuole prepara la parata del 9 maggio obbligando i bambini a sfilare da militari educandoli al culto della guerra
Forgia i nazionalisti di domani
Non avevo mai visto cose del genere negli anni scorsihttps://t.co/iEd8vOaLzK
Rusové indoktrinují i ukrajinské děti
Americký Institut pro studium války (ISW) v půlce dubna uvedl, že ruští okupanti na ukrajinských okupovaných územích zapojují děti do výroby dronů a například připravují kurzy pro výuku v ovládání dronů ve školách a univerzitách.
Podle ISW Rusko tyto programy rozšířilo natolik, že se jich účastní přes deset tisíc školáků na druhém stupni základních škol. S drony ale přijdou do styku už děti na prvním stupni, a to jak ve výuce, tak i po ní v družinách a kroužcích. Konají se navíc i školní závody v ovládání dronů. Takovou soutěž okupanti pořádali například v květnu 2024 v Chersonské oblasti.
„Cílem turnaje je vštípit dětem lásku k vlasti, hrdost na národní hrdiny a respekt k obráncům otčiny a také zvýšit zájem dětí a adolescentů a jejich zapojení do technické tvořivosti,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS s tím, že se ho účastnily děti už od osmi let.
Institut podotkl, že i Rusové těmito praktikami militarizují a indoktrinují ukrajinské děti. Zároveň je připravují na službu v ruské armádě a zároveň se snaží zvýšit výrobu dronů.