Článek
Poslankyně cituje statistiku posledních šesti měsíců, před půl rokem totiž ruský vůdce Vladimir Putin podepsal dekret „O poskytování humanitární podpory jednotlivcům, kteří sdílejí tradiční ruské duchovní a mravní hodnoty“.
„Od této doby se přistěhovalo asi tisíc lidí. Je ale potřeba pochopit, o koho jde. Jedná se o stěhování rodin, takže očekáváme velký příliv lidí půl roku až rok po vydání dekretu. Proč? Protože je obtížné přestěhovat rodinu a stěhování rodiny bez znalosti jazyka ze země do země trvá déle,“ vysvětluje v rozhovoru Butinová.
Samí specialisté
Uvedla, že migranti se nejčastěji ucházejí o tři pracovní pozice: IT specialista, lékařský specialista a učitel. „S lékaři je to složitější, protože musí přeložit diplom,“ upřesňuje s tím, že učitelé nejčastěji učí cizí jazyky. Nejčastěji se stěhují do Moskvy, Petrohradu a Krasnodaru.
„Zrovna nedávno jsem měla služební cestu do Samary. Přistěhovala se tam rodina z Francie, kde dívka dokonce nakreslila velmi krásný obrázek o lásce mezi Ruskem a Francií,“ uvedla členka výboru. Rusové přitom Francii a dalším zemím neustále vyhrožují jaderným úderem.
Podle Butinové, kterou v roce 2018 USA vyhostily do Ruska kvůli špionáži, lidé nejčastěji přicházejí z Francie, pak z Německa, USA, Austrálie a Itálie. O žádný masivní příliv ale pravděpodobně nejde vzhledem k tomu, že u konkrétních přistěhovalců uvádí i jejich jména.
Nezapomněla ani na Českou republiku, z níž se do Ruska přestěhoval podnikatel Tomáš Navrátil. Nebylo to ovšem v posledním půl roce, ale už před více než 15 lety, s Putinovým dekretem tak nemá nic společného.
„Vynikajícím příkladem je Čech Tomáš Navrátil. Velmi úspěšný podnikatel, který s námi již řadu let spolupracuje v oblasti optimalizace výroby. Jeho zákazníkem byl KamAZ (výrobce automobilů) a nyní s manželku otevřeli pivovar,“ zmínila Butinová.
Sám Navrátil poskytl před pěti měsíci rozhovor Zakázanému vzdělávání, proruskému youtubovému kanálu. V něm uvedl, že dal manželce na výběr, kde by rodina mohla bydlet. Jako možnosti dal Kanadu, Austrálii a Rusko.
„Dal jsem své krásné ženě na výběr. Nebyla za tím žádná politika. (…) ‚Moje angličtina není úplné nejlepší. Jestli bych mohla požádat, tak do Moskvy‘,“ odpověděla mu prý manželka. „V roce 2009 jsme se sebrali a odjeli do Ruska dělat restrukturalizaci firem,“ dodal.
Nic neřeknou
Nabídku, že Češi mohou do Ruska odcestovat na základě zmíněného dekretu, zveřejnila v Česku i ruská ambasáda v Praze. Novinky se ambasády dotázaly, zda tuto nabídku již někdo využil, odpovědi se redakce ovšem nedočkala.
„To je soukromá informace, to vám nemohu říct,“ reagovala pracovnice ambasády na otázku, kolik českých občanů už chtělo do Ruska vycestovat.