Článek
Mluvčí vlády premiéra Mykoly Azarova ale informace o případném vyhlášení výjimečného stavu popřel. V pondělí podle ukrajinských médií tvrdil, že o jeho zavedení se zatím nejednalo. Úřad prezidenta Janukovyče navíc uvedl, že normálně pokračují přípravy na návštěvu Číny, ke které má hlava státu odletět v úterý.
Obavy z výjimečného stavu podpořilo prohlášení vojsk ministerstva vnitra, že v Kyjevě je už 1000 nových vojáků a že další posily do hlavního města míří. Úřad opatření zdůvodnil nutností vystřídat ty vojáky, kteří už dlouhou dobu zajišťují pořádek u administrativních budov v hlavním městě.
Úřad vlády bez premiéra
Demonstranti v pondělí ráno zablokovali všechny vchody do sídla vlády v Kyjevě a se slovy "je stávka" dovnitř nepustili nikoho ze zaměstnanců úřadu. Není tam ani premiér Mykola Azarov, který zatím nepřijel.
Podle agentury Interfax-Ukrajina je na nádvoří sídla vlády osm autobusů plných příslušníků speciální zásahové jednotky, kteří však zatím proti demonstrantům nic nepodnikají. ITAR-TASS napsal, že u budovy stojí ve čtyřech řadách policejní kordon.
Ukrajinská média uvedla, že se pět až šest tisíc protestujících přemístilo k sídlu Azarovova kabinetu z náměstí Nezávislosti, kde po víkendových srážkách s policejními komandy panoval do pondělního rána klid.
Kyjevský správní soud přitom v neděli na žádost radnice až do 7. ledna zakázal shromáždění na některých místech v centru metropole, včetně náměstí Nezávislosti.
Situace v ukrajinské metropoli se během víkendu dramaticky vyostřila poté, co policie v sobotu ráno tvrdým zákrokem "vyčistila" náměstí Nezávislosti od studentů protestujících proti nepodepsání dohody o přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Stotisícový protest se v Kyjevě neobešel bez násilí.
Demonstranti v Kyjevě vtrhli na radnici
V neděli se masově demonstrovalo po celé Ukrajině proti tvrdému sobotnímu zásahu policistů, který si vyžádal řadu zraněných. Ve Lvově se sešlo 50 000 lidí. Demonstrovalo se i na proruské východní Ukrajině.
V Kyjevě se lidé v neděli v poledne spontánně sešli před univerzitou Tarase Ševčenka, kde ale nezůstali a pokračovali na náměstí Nezávislosti, na místo sobotního zásahu. Jeden z leaderů opozice, šéf hnutí Udar, boxer Vitalij Kličko, cestou řekl, že kdyby tam v sobotu s chlapci byl, nic by se nestalo, že policisté ze speciální jednotky Berkut využili jeho nepřítomnosti.
Hlavní demonstrace proběhla až na menší incidenty mezi umírněnými protestujícími a radikálními skupinami, podle některých účastníků jde o provokatéry, v klidu, večer ale byl slyšet výstřel.
Jiná skupina demonstrantů spojená s nacionalistickým hnutím Svoboda ale pronikla do budovy radnice, přičemž rozbila několik oken a dveří. Dav lidí si pak prohlédl sál, kde zasedá zastupitelstvo. Jedna studentka to komentovala slovy: „Mají to tu pěkné.”
Další skupina se pokusila pomocí nakladače prolomit policejní zátarasy vedoucí k sídlu prezidenta. Policisté proti nim použili slzný plyn. [celá zpráva]
I kyjevští motoristé se pokoušeli s vlajkami v oknech vozů dojet k sídlu prezidenta Viktora Janukovyče a dát najevo svůj nesouhlas s vládou.
Dohodě s EU brání ekonomické bariéry, tvrdí premiér
Janukovyč zatím dění nekomentoval. Hovoří především policisté obhajující nutnost zásahu potřebou udržet pořádek.
Premiér Mykola Azarov vysvětloval, proč nebylo možné podepsat asociační dohodu s Evropskou unií, jaké tomu stály v cestě ekonomické bariéry. Říkal to však až po návratu ze summitu, místo toho, aby to udělal ještě před ním, protože lidé do posledních hodin doufali, že Kyjev dohodu podepíše.
Nyní lidé očekávají větší změny, protože je pobouřil sobotní zásah, a cítí podporu ze zahraničí. Na Ukrajinu přijel bývalý polský premiér Kaczyński a další představitelé zemí EU.
O generální stávce už mluvilo několik představitelů opozice.