Článek
Byl to druhý víkend v řadě, kdy měly námořní úřady plné ruce práce se zahraňováním běženců ve Středozemním moři. Záchranné operace probíhaly ještě v pondělí ráno. Většina migrantů pocházela z Libye a subsaharské Afriky.
Nejméně devět lidí plavbu nepřežilo, když se zhruba 130 kilometrů od břehů Libye jejich plavidlo potopilo. Více než 140 dalších se italské námořní stráži podařilo z vody vylovit.
Uprchlíci, s nimiž se zástupci IOM v Itálii setkali, vypověděli, že na vyplutí v pašeráckých úkrytech v Libyi čekali déle než měsíc. Pašeráci se k nim podle jejich slov chovali krutě.
Nezvládají nápor
Itálie opakovaně varuje, že nápor běženců nezvládá. Přitom Evropská unie loni na podzim omezila své záchranné operace v oblasti. Teď se čeká, že by svůj přístup mohla počátkem května znovu přehodnotit.
Hlídky v rámci evropské mise Triton střeží vody a vyrážejí „jen“ do vzdálenosti zhruba 50 kilometrů od břehů Itálie, takže většinu záchranných akcí tento měsíc podnikaly v mezinárodních vodách lodě italské pobřežní stráže samy s pomocí několika komerčních plavidel.
Ti, kdo upozorňují na nedostatky mise Triton, která měsíčně přijde na 2,9 miliónu eur (79 miliónů korun), poukazují také na vysoký počet obětí z řad běženců. Letos už jich je okolo 480, zatímco loni v tuto dobu to bylo zhruba 50.