Hlavní obsah

Do dvaceti let jsme v Afghánistánu zpátky, kritizuje dohodu mezi USA a Tálibánem britský ministr

Londýn

V době rychlého postupu Tálibánu, který začal v květnu, se Británie pokusila ustavit vojenskou koalici na pomoc afghánskému režimu po stažení amerických sil, řekl britskému deníku Daily Mail ministr obrany Ben Wallace. Spojenci v NATO se však do ní odmítli zapojit, a Londýn proto od plánu odstoupil.

Foto: Omar Sobhani , Reuters

Britští a američtí vojáci na společné patrole v afghánské provincii Hílmand

Článek

Wallace řekl listu, že naléhal na podobně smýšlející země, aby po odchodu amerických vojáků z Afghánistánu v zemi zůstali příslušníci jejich sil: „Některé byly nadšené, ale jejich parlamenty ne. Docela rychle se ukázalo, že bez Spojených států jako osy jsou tyto možnosti uzavřené.“

Rozesmutňuje mě, že zmařila mnoho z toho, čeho bylo v Afghánistánu dosaženo za dvacet let.
Ben Wallace, britský ministr obrany

Ve hře podle něj byla i jednostranná pomoc Londýna: „Mohli jsme tam poslat síly, ale museli bychom je tam dostat z mnoha dalších míst na světě. Tato možnost nebyla životaschopná.“

Prohnilá krátkozraká dohoda

Loni podepsanou americkou dohodu s Tálibánem o konci války britský ministr obrany odsoudil: „Dohoda byla prohnilá. Je špatná. Rozesmutňuje mě, že zmařila mnoho z toho, čeho bylo v Afghánistánu dosaženo za dvacet let.“

Tálibán se zmocnil opuštěných zbraní. Potřebujeme pomoc, přiznala afghánská vláda

Svět

Podle něj je dohoda o odchodu koaličních sil obžalobou krátkodobých strategií západních zemí: „Západ znovu ukázal, že problémy flikuje, místo aby je řešil. Všichni počínaje premiérem byli smutní kvůli tomu, kolik krve bylo prolito a peněz utraceno, a jak to skončilo,“ doplnil Wallace.

Loni podepsanou dohodu o odchodu koaličních vojsk z Afghánistánu potvrdil letos i Trumpův nástupce v čele USA Joe Biden, když souhlasil se stažením a stanovil, že to bude do konce srpna.

USA vyslaly do Afghánistánu bombardéry. Mají zabránit postupu Tálibánu

Svět

Wallace se domnívá, že dohoda administrativy Donalda Trumpa s Tálibánem přesvědčila vzbouřence, že vyhráli. Jakmile se v dubnu začali stahovat vojáci NATO, Tálibán zahájil rozsáhlou ofenzivu, během níž získal kontrolu nad polovinou země. Od pátku ovládl pět hlavních měst provincií včetně Kunduzu.

Dohoda může podle Wallaceho vést k tomu, že Tálibán opět ovládne celou zemi a Británie se tam bude muset vrátit v další vojenské kampani: „Pravděpodobně se vrátíme za deset nebo dvacet let. Ale zasáhnout nyní je nemožné.“

Tálibán je k nezastavení. Dobyl Kundúz a krátce na to i Saripúl, drží už čtyři metropole

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám