Článek
Každou čtvrthodinu dorazí kamion s materiální pomocí, a to i ze Srbska a Bosny a Hercegoviny. „Škody způsobené přírodní katastrofou jsou horší než ty za občanské války po rozpadu Jugoslávie,“ řekl webu Euronews válečný veterán Janja Sljepčevič.
„Nepřátelé se dokážou spojit, když je hodně zle,“ svěřila se televizi SAT 1 Danica Lučedičová ze Záhřebu, když se dozvěděla, že srbský prezident Aleksandar Vučič požádal vládu své země, aby Chorvatsku převedla milion eur (asi 26,4 mil. korun) z rozpočtové zálohy – v hotovosti i v materiálních darech.
Do Chorvatska po zemětřesení pošle Česko vybavení za 5 milionů Kč
Pozadu nezůstávají ani Chorvaté. Podle výkonného ředitele tamního Červeného kříže se do pátku na sbírkovém účtu podařilo nashromáždit 36 milionů kun (125 milionů korun). Organizace za poslední tři dny rozdělila přes 129 tun potravin a 21 tisíc porcí teplého jídla.
Jako po propité noci
Městečko Petrinja, které zemětřesení zasáhlo nejvíce, bylo v průběhu války v Jugoslávii (1991-1995) ovládáno srbskými rebely, kteří odmítali chorvatskou nezávislost.
Hasiči dovezli do Chorvatska humanitární pomoc po zemětřesení
Srbská etnická většina z města odešla až na úplném konci konfliktu, v roce 1995. Šlo o součást takzvané „Operace Bouře”, která dodnes mezi Chorvatskem a Srbskem budí emoce.
More than the 360 Croatian Red Cross volunteers are on the ground after Wednesday's #earthquake which killed seven people and left tens of thousands homeless. They've distributed more than 129 tonnes of food, and provided more than 21,000 hot meals. @crvenikriz_hr pic.twitter.com/yXTDPB4iZP
— IFRC Europe (@IFRC_Europe) January 3, 2021
Aktivisté a dobrovolníci, kteří po zemětřesení přijeli pomoci, ale uvádějí, že tyto sváry jsou teď až na druhé koleji. Desítky srbských rodin nabídly svým chorvatským sousedům, aby u nich na čas bydleli.
„Je to jako po propité noci: zdejší lidé si začínají uvědomovat, jaké neštěstí 'ty druhé' potkalo,” popsal atmosféru dlouholetý humanitární pracovník a bývalý poslanec z Bělehradu Aida Corovic.