Článek
Mise související s prověřováním možného Babišova střetu zájmů v souvislosti s evropskými dotacemi má za cíl zjistit, jak české úřady nakládají s financemi z evropských fondů.
Sedm zástupců výboru se konkrétně zaměří na to, jak země za posledních pět let upravila svůj přístup k nakládání s prostředky z Evropské unie. Europoslance bude také zajímat, jak Praha zareagovala na doporučení, která Česká republika dostala už v roce 2014 po předchozí návštěvě členů výboru.
„Určitě se budeme zabývat i problematickými otázkami včetně střetu zájmů," reagovala předsedkyně výboru Monika Hohlmeierová v lednu na dotaz představitelky Evropské komise (EK), zda se nebude poslanecká mise tématicky krýt s probíhajícími audity okolo holdingu Agrofert a možným střetem zájmů českého premiéra.
Babišův střet zájmů potvrdil i druhý audit EK
EK odeslala koncem listopadu do Česka auditní zprávu zaměřenou na čerpání ze strukturálních fondů, podle které Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů.
Běžná politická mise
Premiér podle komise nadále ovládá Agrofert, i když jej vložil do svěřenských fondů. Česko by tak mohlo na dotacích přijít o několik stovek milionů korun. Babiš střet zájmů popírá a nelíbí se mu, že komise vykládá české právo.
Německá šéfka výboru pro rozpočtovou kontrolu také zdůraznila, že europoslanci podniknou běžnou politickou misi, kterou v minulosti výbor absolvoval například na Slovensku či v Řecku. Jejím výsledkem narozdíl od auditu nebude žádná zpráva se závaznými důsledky pro Česko.
Na možný střet zájmů v souvislosti s Babišem europoslanci upozorňovali už ve zprávě z roku 2014, kdy dnešní premiér ještě stál v čele ministerstva financí. Po návštěvě Česka tehdy přišli s řadou doporučení a nyní by měli prověřovat, jak se s nimi české úřady v mezidobí vypořádaly.
Druhý audit neznám, nic se vracet nebude, střet zájmů není, opakuje Babiš
Vedle setkání s premiérem plánují poslanci navštívit ministerstva zemědělství, pro místní rozvoj a financí. Jednat chtějí také se zástupci Senátu a Poslanecké sněmovny, s českými auditory i státními zástupci. Program počítá také se schůzkou se zemědělci, nevládními organizacemi i novináři.
Původně plánované setkání se zástupci Agrofertu nakonec účastníci mise zrušili. Společnost Agrofert označila výpravu europoslanců za zpolitizovanou a za zásah do aktuálního auditního řízení. Agrofert nyní zvažuje podání stížnosti předsedovi EP Davidu Sassolimu.
Mezi poslanci vedenými Hohlmeierovou budou i dva čeští zástupci, lidovec Tomáš Zdechovský a pirát Mikuláš Peksa.