Článek
Dva čluny, které do Británii připluly z Francie 25. prosince, byly podle ministerstva obrany posledními zaznamenanými v roce 2022.
Celkový počet lidí, kteří touto cestou dorazili k britským břehům, se tak zvýšil na 45 756. Přeplutí průlivu v posledních šesti dnech roku 2022 mohl bránit déšť a silný vítr na jižním pobřeží.
Finální čísla jsou nižší než odhady vlády. Úřady předpokládaly, že do Spojeného království letos dopluje přes průliv zhruba 60 000 lidí. I přesto jde o rekordní počet migrantů.
Obavy z přistěhovalectví byly jedním z klíčových faktorů při hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie v roce 2016. Právě po brexitu ale počet připlouvajících migrantů razantně stoupl.
Zatímco v roce 2019 se takto do Spojeného království dostalo méně než 2 000 migrantů, v roce 2020 to bylo téměř 8 500 lidí, a o rok později 28 526 lidí.
Otázka migrace se stala klíčovým problémem pro konzervativní vládu Rishiho Sunaka. Ten slíbil, že v letošním roce předloží návrh zákona, který „jednoznačně stanoví, že pokud vstoupíte do Spojeného království nelegálně, neměli byste mít možnost zde zůstat“.
Jeho vláda v listopadu podepsala dohodu s Francií o posílení spolupráce v oblasti migrace. Chystá se také posílat žadatele o azyl do Rwandy.
Vrchní soud v Londýně v prosinci rozhodl, že kontroverzní plán deportací je v souladu se zákonem. Vláda však podle verdiktu bude muset pečlivě zvážit okolnosti každého jednotlivého žadatele.
Deportace zatím nebylo možno zahájit, jelikož se očekávají odvolání. Soudní příkaz Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) vydaný v létě brání okamžitým přesunům až do ukončení všech soudních řízení v Británii.