Článek
"Tyto děti jsou již v Evropě. Jsou samy, daleko od svých rodin, je jim zima, bojí se, mají hlad. Často jsou bez pomoci nebo nemají přístup k těm, kteří by jim mohli pomoci nebo je mohli ochránit," řekl Dubs poslancům ještě před tím, než poměrem 294:276 hlasům jeho návrh zamítli.
Třiaosmdesátiletý Dubs sám ví, co vyděděnci zažívají. Byl totiž jedním ze židovských dětí z Československa, které koncem 30. let před nacisty zachránil Nicholas Winton.
Alf Dubs byl osobním přítelem Nicholase Wintona, který kromě Dubse zachránil dalších víc než 660 převážně židovských dětí před smrtí, když v letech 1938 a 1939 v nacisty ohroženém Československu organizoval z vlastní iniciativy odjezdy židovských dětí do Británie. Obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici i přijetí v Británii. Winton zemřel ve věku 106 let loni v červenci. |
---|
Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a byl povýšen do rytířského stavu. Český prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Navržen byl i na Nobelovu cenu za mír. |
Po hlasování pak Dubs na adresu konzervativní vlády premiéra Davida Camerona poznamenal, že by zřejmě nezachraňovala děti ani před Hitlerem. O zamítnutí svého návrhu řekl, že značí „smutný okamžik britské politiky“.
Za ostudné označila hlasování zákonodárců i mnohá britská média.
Děti přijmou, ale ne z Evropy
Premiér Cameron loni oznámil, že Británie do roku 2020 přijme až 20 tisíc syrských uprchlíků. Přijímat je ale bude v součinnosti s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přímo z uprchlických táborů v zemích sousedících se Sýrií.
Později Londýn avizoval, že k tomuto počtu navíc přijme neupřesněný počet dětí. Před pár dny pak britské ministerstvo vnitra oznámilo, že se jedná až o 3000 ohrožených dětí na Blízkém východě a v severní Africe.
Vláda poukazuje, že přijímáním dětí z Evropy by především nahrávala pašerákům lidí.