Článek
Demonstranti se vydali na most, aby se dostali na hlavní náměstí ve městě. Když jim policie bránila v cestě, začali házet kamení. Policie odpověděla slzným plynem a vodními děly, která použila i proti demonstrantům na náměstí Taksim. Celé centrum je uzavřeno a střeží tam policie.
Podle jedné ze svědkyň citovaných BBC bylo na mostě asi 40 000 lidí, policie uvádí, že jich bylo několik set. Svědkyně dodala že policie shazovala nádoby se slzným plynem z vrtulníků. Podle ní protesty zachvátily půlku města a lidé mlátí do hrnců a poklic.
Podle zpravodajky BBC Louise Greenwoodové byli do Istanbulu staženi i policisté z Antalye a čtvrť Taksim i její okolí je obklíčena policisty.
Podle guvernéra Istanbulu bylo v pátek asi deset lidí zraněno a osmdesát zatčeno.
V Ankaře demonstranti zamířili k parlamentu a skandovali: "Všude je odpor, všichni jsou na Taksimu,“ tedy podobná hesla jaká zněla v Egyptě při pádu Husního Mubaraka. Mnozí na protest pili alkohol, protože vláda zostřila restrikce na jeho prodej a zakázala ho propagovat.
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan dnes prohlásil, že policie zůstane na náměstí Taksim, aby zajistila klid. Ujistil také občany, že stavební projekty, které počítají s vybudováním nákupního centra a s opravou historických kasáren, budou realizovány. "Policie tam byla včera, je tu dnes a zůstane tady i zítra, protože náměstí Taksim se nesmí stát místem, kde si extremisté budou dělat, co chtějí," řekl Erdogan.
Masové demonstrace přitom spustil pokojný protest proti kácení stromů v parku Gezi, jenž je jednou z mála zelených oáz v Istanbulu. Lidem vadil plán v jeho části vybudovat supermarket . Ukázal na skryté napětí v turecké společnosti.