Hlavní obsah

Demokracie je v největším ohrožení od II. světové války, varoval Biden z Normandie

Temné síly, proti nimž spojenci bojovali před 80 lety, jsou stejné jako ty, jimž čelí dnes. Takové poselství ve čtvrtek podle agentur vyslal americký prezident Joe Biden z oslav 80. výročí vylodění v Normandii na severu Francie s poukazem na ruskou agresi proti Ukrajině. V projevu před válečnými veterány v normandském Colleville-Sur-Mer varoval, že demokracie je v největším ohrožení od 2. světové války.

Na oslavy výročí vylodění v Normandii se sjeli státníci z celého světaVideo: Reuters

Článek

Biden řekl, že boj Ukrajinců proti ruské agresi vystihuje ducha dne vylodění v Normandii z 6. června 1944. Také aktuální konflikt je podle něj součástí nikdy nekončícího boje mezi diktaturou a svobodou.

Ustupovat diktátorům je nemyslitelné, zdůraznil a zároveň vyzdvihl odvahu Ukrajinců. „Na Ukrajinu vpadl tyran, bojují s mimořádnou odvahou, utrpěli velké ztráty, ale nikdy neustoupí,“ prohlásil americký prezident.

FOTO: Veteráni se sjíždějí do Francie před oslavami dne D

Evropa

„Vzdát se tyranům, podvolit se diktátorům je prostě nemyslitelné,“ řekl podle agentury AP na ceremonii, která se konala na americkém hřbitově v Normandii.

„Pokud to uděláme, znamenalo by to, že jsme zapomněli, co se stalo tady na těch posvátných plážích,“ pokračoval Biden.

Americký prezident připomněl, že v Normandii prokázali spojenci „nerozbornou jednotu“ a tu podle něj projevují i dnešní spojenci v NATO.

Foto: Daniel Cole, Reuters

Americký prezident Joe Biden během projevu v Normandii

To označil za „největší vojenskou alianci na světě“, která je více než kdy dříve odhodlána bránit mír. „Dnes má NATO 32 členských států a je jednotnější než kdy dříve,“ řekl.

„Izolace nebyla odpovědí před 80 lety a není odpovědí ani dnes,“ zdůraznil Biden. Mezinárodní koalice nesmí Ukrajinu ponechat svému osudu, jinak bude potlačena demokracie a celá Evropa bude v ohrožení, varoval.

Řád čestné legie pro veterány

Biden hovořil na ceremonii krátce poté, co francouzský prezident Emmanuel Macron udělil Řád čestné legie 11 americkým veteránům a jednomu britskému veteránovi z druhé světové války.

„Francie nikdy nezapomene na váš boj za osvobození Evropy od nacistů,“ řekl Macron veteránům.

Den plný vzpomínek začal za úsvitu přesně osm desítek let poté, co se spojenecká vojska vylodila na břeh na pěti plážích s krycími názvy Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword.

102letý válečný veterán zemřel po cestě na oslavy 80. výročí dne D

Amerika

Na místo dorazily tisíce lidí, aby vzdaly hold padlým i veteránům a obětem, které ve jménu osvobození Evropy učinili.

Ceremonií se účastní řada světových státníků, kromě Bidena a Macrona britský král Karel III., ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo český prezident Petr Pavel.

Na rozdíl od předešlých ročníků se ale neúčastní Rusko, které nedostalo pozvánku kvůli své válce proti Ukrajině.

Vzhledem k tomu, že mrtví a zranění na obou stranách konfliktu se odhadují na statisíce, jsou dnešní akce podle AP poznamenány obavami, že se ztrácí poučení z druhé světové války.

Výběr článků

Načítám