Článek
Ostrovním státem otřásá skandál kolem dva roky staré vraždy už druhý týden, mezi podezřelými figuruje i bývalý dlouholetý šéf úřadu vlády Keith Schembri.
Podle nizozemské zástupkyně EP jsou nyní zřejmé dosavadní "chyby v úsudku", které předseda maltské vlády udělal. "Já bych řekla, že zůstávat déle, než je nezbytně nutné, je další takovou chybou úsudku," poznamenala in’t Veldová po jednání s Muscatem a ministrem spravedlnosti Owenem Bonnicim. Diskuse ji prý o správnosti postupu kabinetu nepřesvědčila.
"Dali jsme jasně najevo, že je to problém. A není to jen věc mezi maltským premiérem a maltskými občany. Jde o Maltu a Evropskou unii," dodala in’t Veldová.
Maltský podnikatel zaplatil za vraždu novinářky 450 tisíc eur, vyplývá z odposlechů
Kvůli vyšetřování vraždy novinářky, která psala o korupci a praní špinavých peněz v prominentních podnikatelských kruzích a o jejich vazbách na vysoké politiky, odstoupili minulý týden dva ministři a dlouholetý šéf úřadu vlády Keith Schembri.
Ten skončil i ve vazbě, byl ale propuštěn na kauci. Yorgen Fenech, podezřelý z objednání novinářčiny vraždy, Schembriho označil za jednoho ze zosnovatelů činu. Schembri obvinění odmítá.
Smrt maltské novinářky: Nitky vedou až do vlády
Muscat v neděli oznámil, že k 12. lednu odstoupí jako šéf vládních labouristů a zároveň stranu požádá, aby zvolila nového vůdce. V dalších dnech plánuje odstoupit také z funkce předsedy vlády.
Opozici ale slib rezignace nestačí a žádá, aby Muscat odešel co nejdříve. Hodlá kvůli tomu bojkotovat zasedání parlamentu a v pondělí ji podpořili i demonstranti, kterých se v centru metropole sešlo několik tisíc.