Hlavní obsah

Dav ve zničené Valencii házel kamení a bláto na španělského krále

Blátem a kamením „přivítal“ rozzlobený dav v Paiportě na předměstí Valencie španělského krále Filipa VI. a jeho manželku Letizii . Místo patří k nejhůře zasaženým záplavami, které tento týden postihly Španělsko. Počet obětí vystoupal na 214, nadále se pohřešuje kolem 2000 lidí. Záchranáři se obávají, že mnozí zůstali uvězněni v zatopených garážích, které by se mohly stát „masovými hroby“.

Vrazi! Vypadněte! Křičeli na španělského krále v zatopených oblastechVideo: Reuters

Článek

Město Paiporta, které se nachází na jihozápadě Valencie, patří se 60 mrtvými mezi ta nejvíce zasažená, píše agentura AP. Španělského krále s manželkou doprovázel předseda valencijské regionální vlády Carlos Mazón.

Lidé delegaci obklopili a začali vládní představitele obviňovat z nedostatku pomoci, která do regionu proudí, a pokřikovali na ně „vrazi“ a „vypadněte“. Doprovázející policisté se královský pár, na který začali lidé z davu také házet bláto a kamení, pokusili ochránit deštníky.

Počet potvrzených obětí záplav vystoupal už na číslo 214, děsivá bilance ale není stále u konce. Nadále se pohřešuje okolo 2000 lidí, píše deník Bild. Ten dodává, že se záchranáři obávají, že mnoho z pohřešovaných bylo uvězněno v podzemních garážích, ve kterých se stále drží voda, a ty se mohly stát „masovými hroby“.

Foto: Eva Manez, Reuters

Lidé házejí bláto na španělského krále Filipa po záplavách ve městě Paiporta ve Valencii, 3. listopadu 2024.

Jedním z takových zatopených míst je dvoupatrová podzemní garáž nákupního centra v Alfafaru na předměstí Valencie, ze kterého se zatím podařilo odčerpat vodu v prvním patře jen natolik, aby záchranářům zůstávala po ramena.

Hasiči odčerpávají vodu ze zatopených garáží ve Valencii a pátrají po obětechVideo: Reuters

„Voda je zakalená blátem. Když už teď můžeme mít hlavu nad hladinou, procházíme první podzemní patro s tyčemi a snažíme se ucítit těla. Před chvíli jsme zrovna jedno našli,“ cituje deník Bild velitele místního záchranného týmu Vincenta Riveru. Podle něho se v místě, alespoň podle zápachu, nachází několik dalších těl.

Španělský premiér Pedro Sánchez v sobotu oznámil vyslání dalších 10 tisíc vojáků a policistů do oblasti Valencie, zatímco místní obyvatelé kritizují jak tamější regionální vládu, tak tu centrální v Madridu za příliš pomalou pomoc a také za nedostatečné varování před přicházející vodou.

Agentura civilní ochrany, kterou spravuje regionální vláda Valencijského společenství, vyslala varování do telefonů obyvatel až v úterý 29. října kolem 20. hodiny večer, tedy v čase, kdy voda už v mnoha oblastech rychle stoupala a způsobovala škody. Španělská meteorologická služba AEMET před hrozbou katastrofálních záplav, které mohou zasáhnout Valencii, přitom varovala už o minulém víkendu.

Silné bouřky doprovázené lijáky, které Španělsko zasáhly v pondělí, měly za následek nejničivější záplavy v zemi za posledních několik desetiletí. Kromě regionu Valencie na jihozápadě země, která byla záplavami zasažena nejvíce, jsou oběti hlášeny i v Kastilii a Andalusii.

Foto: Angel Garcia, ČTK/AP

Španělská Paiporta po záplavách, 2. listopadu 2024.

Výběr článků

Načítám