Článek
O speciálním suvenýru informovala běloruská státní agentura Belta, fotky bombové repliky však nezveřejnila.
„Nechte mě splnit jeden úkol…,“ začal podle agentury ministr svou promluvu. „Přinesl jsi bombu?!“ nemohl uvěřit svým očím Lukašenko.
„Přesně tak. Dovolte mi, abych vám dal symbolický dárek – první jadernou bombu, která byla vyvinuta v Sovětském svazu v roce 1949,“ pokračoval ministr obrany.
„Tak tahle je stará. Ta moderní vypadá jinak,“ poznamenal k tomu Lukašenko. „Je symbolické, že je uložena zde,“ odvětil ministr.
Obdarovaný Lukašenko ale nakonec své nadšení trochu krotil. „Naši nepřátelé by si neměli myslet, že jsme posedlí symbolikou nebo že jsme příliš šťastní z jaderných zbraní. Je to jen symbolická věc,“ vysvětloval běloruský lídr.
Bomba se Stalinem v názvu
Sovětský svaz uskutečnil svůj první jaderný výbuch 29. srpna 1949. Místem se stala jaderná střelnice ležící 130 kilometrů od kazachstánského města Semipalatinsk (dnes Semej). SSSR se tak stal druhou zemí světa, která vyzkoušela jadernou zbraň. Prvenství patří Spojeným státům, které 16. července 1945 poprvé odpálily atomovou bombu na letecké základně Alamogordo v Novém Mexiku.
Na první sovětský jaderný výbuch dohlížel osobně šéf stalinské tajné policie Lavrentij Berija. Bomba o síle 22 kilotun TNT vybuchla v sedm hodin ráno místního času. Její kód RDS-1 je údajně zkratka počátečních písmen výrazu Stalinův reaktivní motor (reaktivnyj dvigatel Stalina).
Rozmisťování ruského jaderného arzenálu na běloruském území hlásil Lukašenko už v květnu, Putin v půlce června oznámil, že přemisťování již začalo. Završeno má být podle něj do konce roku. Tyto zbraně nadále zůstávají pod kontrolou Moskvy, o jejich přesném počtu neinformovala ani jedna ze stran.