Článek
Pokud oba partneři nebudou se sexem souhlasit, půjde podle vládního návrhu zákona o znásilnění. Podle dosavadních dánských zákonů lze styk kvalifikovat jako znásilnění, pokud s ním jeden ze zúčastněných výslovně nesouhlasí či se mu brání.
Svolením je i polibek
Podle agentury Ritzau bude možné za souhlas považovat slovo, svolení ale bude možné vyjádřit i "nepřímo", například polibky, dotyky či zvuky.
"Musíme změnit chápání znásilnění ve společnosti a nová definice znásilnění založená na svolení je milníkem v této snaze," uvedl dnes ministr spravedlnosti Nick Haekkerup.
Návrh zákona chce vláda sociálnědemokratické premiérky Mette Frederiksenové parlamentu předložit už v říjnu. Schválit by jej poslanci mohli do konce roku.
Sex bez výslovného souhlasu je znásilnění, rozhodli švédští poslanci
Bojovnice za práva žen vládní iniciativu přivítaly. "Zákon o souhlasu je velkým historickým vítězstvím rovnosti a práva přijímat vlastní rozhodnutí v oblasti sexu," uvedla na Twitteru Federace dánských žen.
Ve Švédsku vstoupil podobný zákon v platnost již v roce 2018. Podle agentury AFP od té doby vzrostl počet odsouzení za znásilnění o 75 procent. Zatímco v roce 2017 soudy shledaly obžalované vinnými ze znásilnění ve 190 případech, loni už to bylo v 333 případech.